dziecko
Pixabay/isakarakus
Autor Komunikaty prasowe - 28 Grudnia 2019

Rodzice zapłacą więcej już od stycznia. Wszystko przez płacę minimalną

Dziecko w żłobku będzie w nadchodzącym roku kosztować rodziców od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent więcej niż dotychczas - informuje dziennik.pl. Jednym z głównych powodów są wyższe koszty wynagrodzeń w związku ze wzrostem płacy minimalnej.

Dziecko w żłobku? Od nowego roku zapłacisz więcej

Zapewnienie dziecku opieki w żłobku publicznym będzie w nadchodzącym roku droższe - informuje dzinnik.pl. Od nowego roku należy bowiem spodziewać się podwyżek opłat żłobkowych, a ich głównym powodem są wyższe koszty zatrudniania pracowników, związane ze wzrostem płacy minimalnej w 2020 roku z 2250 zł brutto do 2600 zł brutto miesięcznie. Żłobki publiczne dotowane są przez samorządy, a na szczeblu gminnym ustalana jest wysokość opłat za pobyt i wyżywenie dziecka w żłobku.

Jak podaje PAP, część samorządów już w tym roku podniosła opłaty w żłobkach. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich w rozmowie z PAP wskazał, że wpływ na podwyżki miały m.in. wyższe ceny energii i wzrost cen żywności. Jednak jako największą pozycję po stronie kosztów wskazuje on koniceczność wypłacania pracownikom wyższych pensji. Zdaniem Wójcika, wzrost opłat w żłobkach publicznych wyniesie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Nie można zatem powiedzieć, że wzrost kosztów będzie niewielki.

Przez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoPrzez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoCzytaj dalej

Za 10 lat publicznych żłobków ma być dwa razy więcej, jeżeli znajdą się pieniądze

Według projektu Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2030, na który powołał się ekspert Związku Miast Polskich, za 10 lat 33% dzieci do 3 lat ma zostać objętych opieką żłobkową (czyli dwa razy więcej niż na dzień dzisiejszy). Jak podkreśla Wójcik, bez odpowiedniej pomocy finansowej z budżetu państwa nei będzie to możliwe.

Jak podaje dziennik.pl, żłobki mogą się starać o dofinansowanie z rządowego programu "Maluch plus", na który w 2020 roku przeznaczone ma zostać 400 mln zł. Z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce funkcjonuje około 6,2 tys. żłobków, z czego około tysiąc to żłobki publiczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spędził dwa dni na balkonie, bez jedzenia i schronienia. Interweniowała policja, dlaczego właściciele nie poniosą konsekwencji?
  2. 18-latka poddała się operacji plastycznej. Doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News