Dziecko brak maseczki kara
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 22 Października 2020

Dziecko pójdzie do szkoły bez maseczki, będzie kara. Mandat mają zapłacić rodzice

Puszczając dziecko do szkoły, należy pamiętać aby zapakować mu nie tylko drugie śniadanie, ale także maseczkę na twarz. Jak zakłada nowy pomysł rządu, za jej brak mogą być ukarani rodzice.

Jak dziecko pójdzie bez maseczki do szkoły, zapłacić mogą rodzice

Rząd wpadł na pomysł, aby za dziecko puszczone do szkoły bez maseczki jego rodzice, bądź prawowici opiekunowie płacili wysoką karę. Jak informuje portal Prawo.pl, nowy przepis wylądowałoby w opracowywanej nowelizacji Kodeksu wykroczeń.

Z racji, że obecnie osoby nienoszące maseczek, czy nieprzestrzegające przepisów są poważnym problemem, rząd zaczął pracować nad specjalnymi przepisami. Opracowywana nowelizacja kodeksu dotyczy wykroczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania epidemii.

Przepisy dotyczące braku maseczki u dzieci choćby w szkole, zakładają, że kary nie zapłaci sprawca wykroczenia (co jest zrozumiałe, z racji na niepełnoletność). Zapłacić ma ją więc ta osoba, która sprawuje opiekę nad małoletnim i nie dostosowała go do obowiązujących przepisów.

Eksperci krytykują rządowy pomysł

Eksperci komentowali pomysł rządu w krytycznym tonie. Zwracali uwagę na krnąbrność dzieci, których nie zawsze rodzice są w stanie stu procentach skontrolować. Aleksandra Ejsmont, radca prawny zwróciła szczególną uwagę na nastolatków, którzy w okresie "buntu" mogą napytać biedy rodzicom.

- Zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka, z którym ma bardzo trudne relacje? [...] Młody człowiek, który będzie wiedział, że to ten "zły rodzic" poniesie konsekwencje jego działań, może z premedytacją łamać obowiązujące zakazy - komentowała Ejsmont dla portalu Prawo.pl.

Poznańska parafia opublikowała cennik na Wszystkich Świętych. Wierni nie kryją oburzeniaPoznańska parafia opublikowała cennik na Wszystkich Świętych. Wierni nie kryją oburzeniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia?
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

Również nauczyciel może otrzymać karę

Ponadto, jak wskazują eksperci grzywnę za dziecko bez maseczki, mogą zapłacić również nauczyciele. Skąd taki pomysł? Jak można przeczytać na portalu Prawo.pl, problemem jest możliwa interpretacja przepisów, która otwiera furtkę do karania nauczycieli.

Nowy przepis traktuje o tym, że odpowiedzialność za łamanie zakazów i nakazów epidemicznych przez osobę małoletnią, ponosi osoba, która sprawuje nie tylko opiekę prawną, ale także opiekę faktyczną nad dzieckiem. A w momencie, gdy dziecko jest np. na wycieczce szkolnej, nauczyciele są opiekunami faktycznymi.

Czy maseczki w szkole są obowiązkowe?

Obecnie zwolnione z noszenia maseczek są jedynie dzieci poniżej 5. roku życia. Wyjątkiem są także uczniowie objęci wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej.

Warto jednak zaznaczyć, że przepis o wyjątku dla uczniów dotyczy tylko i wyłącznie terenu placówki. Ponadto dyrektorzy mają możliwość wprowadzenia przepisów, które nakazują zasłaniania ust i nosa. To jednak czy taki obowiązek będzie funkcjonował np. w ciągach komunikacyjnych szkoły, zależy od zarządzenia dyrektora. Większość szkół się jednak na to decyduje, ze względu na potencjalne konsekwencje.

- Szkoła ponosi odpowiedzialność cywilną. Jej dyrektor odpowiadać może służbowo na podstawie przepisów prawa pracy. Gdy jednak dojdzie do narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia w szkole, musi się liczyć z odpowiedzialnością karną. A rodzicom grozi droga administracyjna, czyli kary nakładane przez sanepid za nieprzestrzeganie zakazów i nakazów w związku z zarazą. Niewykluczona jest także droga cywilna, jeśli poślą do szkoły chore dziecko, a ono zarazi kolegów - wyjaśniał Michał Modro dla Rzeczpospolitej.

Rząd planuje znowu podwyższyć akcyzę na wybrane produkty. Eksperci wieszczą katastrofęRząd planuje znowu podwyższyć akcyzę na wybrane produkty. Eksperci wieszczą katastrofęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji
  2. Wielka gwiazda "Tańca z gwiazdami" zarażona koronawirusem. Możemy zapomnieć o występie w najbliższym czasie
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Justyna Żyła pokazała roznegliżowane zdjęcie. Po chwili je usunęła, ale w internecie nic nie ginie (FOTO)
  7. Nie idź do piekarni, niech piekarnia pojawi się w twoim domu. Nieziemski, cudownie prosty chleb na śniadanie zrobisz błyskawicznie
Będziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiBędziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News