Dziecko w żłobku
imago stock&people/EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 12 Czerwca 2020

Chcesz mieć dziecko, więc słono płać. W samej Warszawie nawet 1,5 tys. zł miesięcznie za opiekę

Posiadanie dziecka może okazać się niezwykle kosztownym wydatkiem. Szczególnie, gdy rodzice zdecydują się na zapewnienie mu opieki w placówce niepaństwowej – miesięczny koszt prywatnego żłobka w Warszawie to nawet 1,5 tys. zł plus wyżywienie.

Kosztowna opieka nad dzieckiem w żłobku

„Jesteśmy w stanie zapewnić bezpłatne miejsca dla wszystkich zgłoszonych dzieci” – oznajmiła na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Wyliczenia prezentują się następująco: „w 2018 r. - 7843 miejsc w żłobkach, 2020 r. - 13245, wrzesień 2020 r. – 14624”.

Była to tym samym odpowiedź na materiał przygotowany przez portal tvp.info, w którym pokazano, jak kształtują się ceny za opiekę na dziećmi w prywatnych żłobkach. Czesne w placówce na Ursynowie wynosi ok. 1,45 tys. zł, na Mokotowie – 1,56 tys. zł, a na Żoliborzu – 1,6 tys. zł (plus wpisowe). Jednak Gałecka podkreśla, że dla każdego dziecka, którego rodzice zdecydują się żłobek publiczny, miejsce się znajdzie. „Są rodzice, którzy korzystają ze żłobków prywatnych, do których TVP Info dzwoniło. Mają do tego prawo” – podsumowała na Twitterze.

Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawiePrawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawieCzytaj dalej

Dwugłos w sprawie żłobków

Żłobki publiczne to sprawa, o którą portal tvp.info zapytał Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy wyznał, że wywiązał się ze swojej obietnicy z kampanii wyborczej z 2018 r. i wszystkie żłobki, które są w gestii miasta, to placówki darmowe. „Tak się stało w zeszłym roku. Specjalnie wykupiliśmy w takim samym standardzie tysiące miejsc w żłobkach. W tej chwili jest ich już 13 tys. i wykupujemy kolejne” – oznajmił nowy kandydat KO w tegorocznych wyborach prezydenckich, cytowany przez portal bankier.pl.

Innego zdania jest jednak wiceminister sprawiedliwości i były radny Warszawy Sebastian Kaleta, który oznajmił, że kampanijne deklaracje Trzaskowskiego nie doczekały się realizacji. Polityk podkreślił, że prezydent Warszawy zapowiadał w 2018 r., że wszystkie miejsca w żłobkach, prywatnych i publicznych, będą miejscami darmowymi dla mieszkańców. „Dzisiaj wiemy, że ani w 2019 r. nie zrealizowano tej obietnicy, ani w 2020 r., ani do końca kadencji Rafał Trzaskowski nie planuje tego zrobić" – stwierdził Kaleta.

Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiNajbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiCzytaj dalej

Żłobki ważnym punktem kampanii Trzaskowskiego

Darmowe przedszkola i żłobki to jeden z elementów również i tegorocznej kampanii Trzaskowskiego. Pierwszym filarem programu wyborczego jest zapewnienie równych szans na rynku pracy dla kobiet i mężczyzn. Osiągnięcie tego celu ma być możliwe dzięki realizacji dwóch kolejnych fundamentów – programu budowy, a następnie dostępu do darmowych przedszkoli i żłobków w całej Polsce.

Bezpłatna opieka na dzieckiem w warszawskich żłobkach to element stołecznego projektu programu wspierania rodzin „Warszawa dla najmłodszych”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Wzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejWzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News