Im więcej dzieci, tym większa ulga
pixinio/Bicanski
Autor Radosław Święcki - 2 Marca 2020

Wiadomo już, ile wynosi ulga podatkowa na każde dziecko. Wielu dostanie olbrzymie pieniądze

Nawet 7 tys. zł będą mogły odliczyć od podatku osoby wychowujące dzieci. O szczegółach dotyczących przyznawania ulgi na dziecko informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, rodzicom zastępczym i opiekunom prawnym, którzy sprawują faktyczną opiekę na dzieckiem i rozliczają się na najpopularniejszych formularzach PIT-36 lub PIT-37. Z ulgi mogą korzystać zarówno podatnicy pozostający w związku małżeńskim, samotni, jak i żyjący w konkubinacie. Ojczym lub macocha mają prawo do preferencji tylko wtedy, jeśli wychowywane dziecko formalnie przysposobili. W przypadku rozwodu, o prawie do ulgi decyduje faktyczne sprawowanie władzy rodzicielskiej, a nie jedynie jej posiadanie, co w praktyce oznacza, że kwota ulgi przysługuje temu rodzicowi, który faktycznie zajmuje się dzieckiem.

Prezydent postawił ultimatum w sprawie pieniędzy na TVP. Jacek Kurski nie będzie zadowolonyPrezydent postawił ultimatum w sprawie pieniędzy na TVP. Jacek Kurski nie będzie zadowolonyCzytaj dalej

Ile wynosi ulga na dziecko?

Wysokość ulgi na dziecko zależy od liczby wychowywanych potomstw. Przy rozliczaniu podatku za ubiegły 2019 r. wygląda to następująco:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł);
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł);
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł);
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Wymienione wyżej kwoty należy zsumować. Dla przykładu: osoba wychowująca czworo dzieci dodaje do siebie 1112,04+1112,04+2000,04+ 2700, co daje 6924,12 zł i właśnie taką kwotę podatnik może odliczyć od podatku. Warto pamiętać, że pod uwagę bierzemy wyłącznie dzieci na które przysługuje ulga.

Może się okazać, że kwota ulgi przewyższa podatek, jaki mamy do zapłacenia. Można wtedy skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dziecko. Sytuacja ta najczęściej dotyczy rodzin wielodzietnych o niskich dochodach. Mają oni prawo otrzymać różnicę między kwotą przysługującej im ulgi, a kwotą odliczoną w innych rubrykach zeznania podatkowego. Kwota, jaką mogą otrzymać, jest jednak limitowana – nie może przekroczyć sumy wskazanych w PIT składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu (nie uwzględnia się więc składek na ubezpieczenie społeczne, które podatnik prowadzący działalność gospodarczą zaliczy do kosztów uzyskania przychodów).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"

Kwoty odliczeń przysługują łącznie obojgu rodzicom. Jeśli są małżeństwem i rozliczają PIT razem, powinni wpisać w załączniku dane każdego dziecka wraz z przysługujące na nie sumą. Jeśli składają osobne PIT-y, mogą podzielić ulgę po połowie lub w dowolnych innych proporcjach.

Ulga przysługuje za każdy, nawet niepełny miesiąc sprawowania opieki na dzieckiem, a nie za cały rok. Jeśli więc dziecko urodziło się w marcu 2019 r., ulga będzie przysługiwała za 10 miesięcy. Podobnie w przypadku, gdy w ciągu roku utraci się prawo do ulgi np. jeśli dziecko osiągnie pełnoletniość i nie kontynuuje nauki – odliczyć można kwoty tylko za te miesiące, w których ulga jeszcze przysługiwała. Przypomnijmy, że ulga przysługuje na dziecko, które: nie ukończyło 18 lat, jest niepełnosprawne i otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek), nie ukończyło 25 lat, a nadal się uczy lub studiuje i nie osiąga zarobków ponad limit. Prawo do ulgi ustaje jednak, gdy dziecko zawrze związek małżeński lub decyzją sądu zostało umieszczone w placówce całodobowej opieki.

Ulga na dziecko uwzględniana w Twój e-PIT

By skorzystać z ulgi w 2020 r., do końca kwietnia należy złożyć papierowe lub internetowe zeznanie PIT-36 albo PIT-37, wraz z wypełnionym załącznikiem PIT/0. Inne dokumenty nie będą na tym etapie potrzebne. Należy jednak pamiętać, że jeśli fiskus będzie miał wątpliwości odnośnie poprawności wyliczeń, może wówczas wezwać podatnika do przedstawienia dodatkowych dowodów (np. odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły). W przypadku opiekunów prawnych skarbówka może zażądać np. zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka. Z kolei rodziców zastępczych korzystających z preferencji urząd skarbowy może poprosić o odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowy zawartej między rodziną zastępczą a starostą.

Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonychObowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonychCzytaj dalej

Warto podkreślić, że od tego roku ulga uwzględniana jest w usłudze Twój e-PIT. Jeszcze rok temu podatnik musiał samodzielnie wpisywać dane dzieci niedawno urodzonych oraz pełnoletnich, które kontynuują naukę. Obecnie zostało to uproszczone dzięki integracji usługi z rejestrami PESEL oraz bazami danych wyższych uczelni. Samodzielnie należy natomiast rozliczyć niektóre rubryki, jeśli dorosłe dziecko uczęszcza do szkoły policealnej lub studiuje za granicą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Przez tydzień jedli tylko fast foody. "Śmieciowa" dieta wpłynęła na ich mózgi
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Gdzie kręcono "Ranczo"? Jest w zupełnie innym miejscu niż wielu myśli, turyści je uwielbiają
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News