Nie każda zabawka jest bezpieczna dla dziecka
Pixabay/FeeLoona
Autor Maria Glinka - 1 Czerwca 2020

Uważaj, co kupujesz dziecku w jego dzień. UOKiK ostrzega, co 4 zabawka nie powinna znaleźć się w sprzedaży

Co czwarta zbadana przez Inspekcję Handlową zabawka nie powinna znaleźć się w rękach dziecka z uwagi na dyskwalifikujące nieprawidłowości. Na co warto zwrócić uwagę kupując prezent z okazji Dnia Dziecka?

Nie każda zabawka jest bezpieczna dla dziecka

Nie wszystkie zabawki nadają się do użytku dzieci, o czym warto pamiętać zwłaszcza 1 czerwca. Z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że 703 zabawki, ze wszystkich 2636 przebadanych w ubiegłym roku przez Inspekcję Handlową, nie powinny trafić do sprzedaży z uwagi na nieprawidłowości.

Dobry SUV nie musi kosztować cię krocie. Wystarczy 30 tys. zł i pogromca wszelkich szos może być twójDobry SUV nie musi kosztować cię krocie. Wystarczy 30 tys. zł i pogromca wszelkich szos może być twójCzytaj dalej

Najczęstsze braki dotyczyły spraw formalnych np. na produkcie nie widniała nazwa producenta zabawki. Niekiedy brakowało też instrukcji czy znaku CE, który jest potwierdzeniem, że zabawka spełnia europejskie wymogi i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka – podaje Business Insider Polska.

Nieprawidłowy skład dyskwalifikuje zabawkę

Poza kwestiami formalnymi UOKiK pochylił się także nad składem zabawek. Okazuje się, że 35 proc. zbadanych zabawek zawierało niebezpieczne substancje. „Popularne slime’y miały przekroczoną dopuszczalną wartość migracji boru - ten pierwiastek jest składnikiem boraksu i nadaje zabawce elastyczność, ale płynny slime nie może mieć go więcej niż 300 mg/kg. W przeciwnym razie może powodować mdłości, wymioty, pobudzenie i nawet zaburzenia układu nerwowego” – czytamy w raporcie UOKiK. Niebezpieczeństwo stanowią również pękające szwy w maskotkach czy odpadające części, które dziecko z łatwością może połknąć.

W trakcie badań przeanalizowano także zwartość ftalanów w plastikowych zabawkach oraz występowanie alergenów i węglowodorów aromatycznych (WWA). Wyniki wskazały, że niektóre piłki zawierały zbyt dużo ftalanów, które stanowiły nawet 50 proc. masy zabawki, podczas gdy limit wynosi od 10 do 30 proc. Z kolei w oponach samochodów-zabawek wykryto zbyt duże stężenie WWA. Te czynniki dyskwalifikowały zabawki i większość z nich została wycofana ze sprzedaży.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zdumiewające porównanie zagranicznych mediów. Jeszcze nikt nie przedstawił Kingi Dudy w podobny sposób, będzie zadowolona?

O czym warto pamiętać decydując się na zakup zabawki?

Prezes UOKiK wypunktował najważniejsze zasady, którymi powinien kierować się każdy, kto planuje sprezentować dziecku zabawkę. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy przedmiot posiada znak CE, który powinien znajdować się na metce lub opakowaniu. Istotne jest, aby zabawka odpowiadała wieku dziecka, ponieważ w przeciwnym razie może stanowić zagrożenie.

Największe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceNajwiększe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceCzytaj dalej

Jeszcze przed zakupem należy upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych zakończeń lub czy nie odpadają z niej małe elementy, które dziecko mogłoby połknąć. Warto sprawdzić też zabezpieczenia, które uniemożliwiają dziecku dostęp do baterii. Przed podarowaniem dziecku prezentu należy zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ używanie niektórych zabawek może wymagać nadzoru osoby dorosłej.

Jeżeli zabawka się zepsuje, zawsze przysługuje prawo do zwrotu, ale w tym celu niezbędne jest zachowanie dowodu zakupu. W przypadku, gdy nieprawidłowości zostaną dostrzeżone już po zakupie zabawki przez Internet, w ciągu 14 dni można zrezygnować z produktu bez podawania przyczyny. Natomiast jeśli jakikolwiek element zabawki wzbudza poważne wątpliwości, należy zgłosić tę nieprawidłowość do Inspekcji Handlowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
Dzień dziecka z akcją Biedronki. Hit za 349 zł sprzedaje się jak świeże bułeczkiDzień dziecka z akcją Biedronki. Hit za 349 zł sprzedaje się jak świeże bułeczkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News