dzieci otyłość
Pixabay/fernandozhiminaicela
Autor Komunikaty prasowe - 27 Grudnia 2019

Porażające dane na temat zdrowia polskich dzieci. Pawlak apeluje o silniejszą walkę, aby powstrzymać falę chorób

Dzieci na coraz większą skalę mają problem ze zbyt wysoką wagą. "Co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością. Jeśli natychmiast nie powstrzymamy tej plagi, za kilka lat możemy sobie już nie poradzić z falą chorób, w tym cukrzycy" – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Dzieci masowo cierpią na nadwagę i otyłość

Dzieci mają złe nawyki żywieniowe, przez co tyją w zastraszającym tempie i na coraz większą skalę. “Specjaliści twierdzą, że nasze dzieci od kilku lat są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie” – ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, cytowany przez “WP”.

1,9 mld dorosłych ma nadwagę

Dane przytoczone przez Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego, są przerażające i mówią same za siebie. “Na świecie już ponad 1,9 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, z tego aż 650 mln to osoby otyłe, a wśród dzieci i młodzieży 18 proc. ma nadwagę, a 7 proc jest otyłych” - podaje portal. Natomiast dane Instytutu Żywności i Żywienia wskazują, że przeszł 22 proc. uczniów w polskich szkołach cierpi na nadwagę i otyłość.

Przez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoPrzez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoCzytaj dalej

Podatek od cukru

Ministerstwo zdrowia idzie śladem niektórych krajów Europy i już w przyszłym roku wprowadza podatek od nadmiernej ilości zawartości cukru w produktach. Ma to na celu nakłonienie producentów, aby zmienili skład swoich produktów, natomiast konsumenci ograniczyli się w ich spożywaniu.

“Spożycie wysokokalorycznych przekąsek i napojów wzbogacanych w cukier, szczególnie przez dzieci, musi zostać maksymalnie ograniczone. Inaczej za kilka, kilkanaście lat nie poradzimy sobie np. z już mocno rosnącą liczbą chorych na cukrzycę i choroby z nią współistniejące. Dlatego potrzebujemy radykalnych i zaplanowanych na wiele lat naprzód działań systemowych, związanych ze skuteczną profilaktyką zapobiegania otyłości oraz edukacją, która zmieni w tym zakresie świadomość dzieci i rodziców” – podsumowuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, cytowany przez “WP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  2. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News