Eksperci nie mają wątpliwości, że dyskoteki powinny pozostać zamknięte
Wikimedia/Chmee2
Autor Radosław Święcki - 26 Stycznia 2021

Prof. Simon surowo o otwieraniu dyskotek. Bez ogródek nazywa "społecznym łajdactwem"

Przedsiębiorcy mają dość utrzymywania wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń i nie zważając na kary wznawiają działalność. Biznesy otwierają m.in. właściciele klubów i dyskotek. W ostrych słowach odniósł się do tego prof. Krzysztof Simon, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Właściciele dyskotek otwierają biznesy
  • Dlaczego zdaniem ekspertów dyskoteki powinny pozostać zamknięte
  • Kto może spodziewać się poluzowania obostrzeń

Wbrew nakazom otwierają dyskoteki

Jak już informowaliśmy wielu przedsiębiorców ma dość utrzymywania wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń. Nie zważając na mandaty czy brak pomocy z rządowej tarczy antykryzysowej wznawiają działalność. Na taki krok zdecydowali się m.in. właściciele lokali gastronomicznych, ale też klubów czy dyskotek. W ostatnich dniach rozgłos w sieci zyskało opublikowane na Twitterze przez dziennikarza „Wprost” Marcina Dobskiego nagranie na którym widać rzeszę młodych ludzi bawiących się na dyskotece bez zachowania dystansu.

W ostrych słowach odniósł się do tego w rozmowie z Money.pl prof. Krzysztof Simon, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, a także członek powołanej przez premiera Mateusza Morawieckiego Rady Medycznej. Otwieranie dyskotek nazywa „społecznym łajdactwem”.

Nie ma możliwości otwierania dyskotek. To jest działanie antyspołeczne, tego nie wolno robić. Owszem, przedsiębiorcy powinni dostać pomoc, ale nie wolno im otwierać swoich biznesów na takich zasadach, jak poprzednio. Mówię to jako lekarz, osoba kierująca się tylko względami medycznymi – powiedział prof. Simon.

Ja doskonale rozumiem i ubolewam nad tym, że przez epidemię firmy ulegają zapaści i finansowej, że ludzie bankrutują. Tym ludziom trzeba pomóc, aby przetrwali do otwarcia rynku na ich usługi. Ale nie ma innej możliwości ograniczenia tej epidemii, jeśli nie będziemy przestrzegali ustalanych na dany etap rozwoju epidemii restrykcji – dodaje.

Ekspert przyznaje w rozmowie z portalem, że choć sam nie rozumie niektórych obostrzeń, to zamknięcie dyskotek jest zasadne.

- Sam wielu nie rozumiem, choćby zamknięcia stoków narciarskich, czy zamknięcia sklepów w galeriach (jeśli przestrzega się dystansu i masek w oczekiwaniu na wyciąg oraz dezynfekcji rąk czy limitu osób w danym sklepie). Ale rozumiem restrykcje polegające na zakazie grupowego nieprzebywania w małych, zamkniętych pomieszczeniach – bo tam właśnie szerzy się wirus – przekonuje prof. Simon.

Członek Rady Medycznej podkreśla, że obecnie koronawirus rozprzestrzenia się głównie w warunkach domowych (gdy członkowie rodziny zarażają się od siebie). Zwykle zaś zamkniętych pomieszczeniach jak np. dyskoteki, kluby, czy restauracje.

Sam mam znajomych, którzy mają restaurację. Restrykcje ich przerażają i denerwują, choć rozumieją ich sens. Mają kredyty, pożyczki, potrzebują pieniędzy na utrzymanie pracowników etc. Na część restrykcji chętnie wyraziliby zgodę (np. zajęty tylko co trzeci lub czwarty stolik w restauracji), ale jeszcze bardziej irytują ich ludzie, którzy do nich przychodzą i nie chcą przestrzegać żadnych zasad – mówi ekspert.

Kto może spodziewać się luzowania obostrzeń?

Prof. Simon przestrzega przed powrotem do sytuacji z listopada. Wówczas to straciliśmy kontrolę nad epidemią i odnotowano ogromny przyrost nowych zakażeń koronawirusem.

Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, rząd poinformuje w tym tygodniu o ewentualnym zniesieniu części obostrzeń. Spekulacje medialne wskazują jednak, że poluzowanie restrykcji od przyszłego tygodnia może dotyczyć jedynie galerii handlowych czy hoteli.

Niemal na pewno nie mogą się tego spodziewać właściciele dyskotek i klubów. Branża ta od blisko roku objęta jest permanentnym zakazem prowadzenia działalności.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News