Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 07.04.2020. Epidemia koronowirusa. Nocna dezynfekcja przejscia podziemnego i przystankow przez Sluzby Oczyszczania Miasta przy Rondzie Dmowskiego.
Jakub Kaminski/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Czerwca 2020

Ekspert kreśli niebywały scenariusz na drugą falę pandemii. Rola państwa może w niej budzić zaniepokojenie

Druga fala pandemii może doprowadzić do tego, że państwo będzie przejmować udziały w średniej wielkości przedsiębiorstwach - twierdzi prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. I dodaje, że po pewnym czasie firmy mogłyby odkupować udziały od państwa.

Druga fala pandemii. Ekonomista kreśli nieprawdopodobną wizję

Ekspert w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że dotychczasowa pomoc, jakiej rząd udzielił przedsiębiorcom z powodu koronawirusa jest bez precedensu w historii gospodarki naszego kraju. Ale wsparcie może okazać się niewystarczające, jeśli kryzys będzie trwał dłużej lub nastąpi druga fala pandemii.

Specjalista uważa, że jeśli nastąpi druga fala pandemii, to rząd powinien opracować przepisy umożliwiające przejmowanie przez Skarb Państwa udziałów nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, co przewiduje kolejny etap Tarczy Finansowej PFR, ale również w średnich firmach, np. spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Ekspert podkreśla, że to niezwykle ważne, bo sektor MŚP ma ok. 50-procentowy udział w tworzeniu PKB kraju.

Skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za telefon i internet. 5 sztuczka jest najprostsza, a przynosi największe efektySkuteczne sposoby na obniżenie rachunków za telefon i internet. 5 sztuczka jest najprostsza, a przynosi największe efektyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Ogłosił ogromny sukces w walce z poważnym niebezpieczeństwem

- Instytucja finansowa zależna od Skarbu Państwa mogłaby przejmować większościowe udziały w średnich prywatnych spółkach, jeżeli tylko byłaby szansa ich uratowania - tłumaczył prof. Andrzejewski, cytowany przez Forsal.

Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejscaFatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejscaCzytaj dalej

Ekspert: Druga fala pandemii może tego wymagać

Ekonomista twierdzi, że dokapitalizowanie powinno być połączone z wprowadzeniem programów restrukturyzacyjnych, a zarządzaniem w tych przedsiębiorstwach powinni zajmować się dotychczasowi właściciele lub przynajmniej mieć w tym udział. Z kolei po ustabilizowaniu sytuacji, już po drugiej fali pandemii, firmy mogłyby odkupić udziały od państwa.

Ekspert podkreśla, że takich działań jak wejście kapitałowe Skarbu Państwa do MŚP nie stosowano wcześniej w żadnym kraju, jednak kryzys, do jakiego doprowadzi druga fala pandemii, może wymagać takich rozwiązań. Prof. Andrzejewski zwrócił też uwagę na to, że warto przeznaczyć część środków z kwoty, jaką otrzyma Polska z Unii Europejskiej w ramach programu walki ze skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Dosyć zaciskania pasa

Ekonomista zaznaczył, że skala i głębokość recesji jest aktualnie trudno do przewidzenia, jednak nowa gospodarka, która powstanie po pandemii koronawirusa nie może się opierać na oszczędzaniu.

- Nawet jeśli trzeba byłoby drukować pieniądze, by stymulować rozwój gospodarki, to trzeba to zrobić. Choćby długi z tym związane trzeba było rozpisać na setki lat - powiedział cytowany przez Forsal prof. Mariusz Andrzejewski.

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówWielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. "Ja się boję"
  2. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Masz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiMasz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News