Właściciele dronów muszą przygotować się na nowe przepisy
Pixabay/hamedmehrnik
Autor Wiktoria Pękalak - 17 Grudnia 2020

Nie ominą Cię nowe obowiązki jeśli używasz jednego gadżetu. Rejestracja to dopiero początek

Właściciele dronów muszą przygotować się na zmianę przepisów, które wchodzą w życie już 31 grudnia, poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Lepiej poważnie przemyśl więc kupno drona jako prezent świąteczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zmieni się w prawie dotyczącym latania dronami,
  • Co będzie musiał zrobić każdy właściciel drona,
  • Jakich innych zmian musimy się spodziewać.

Zmiany w przepisach dotyczących dronów

Użytkownicy dronów (których według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest w Polsce prawie 200 tysięcy), będą musieli przygotować się na zmiany przepisów, które będą teraz jeszcze surowsze. ULC startuje z kampanią "Miej drony pod kontrolą" skierowaną przede wszystkim dla osób, które z dronów korzystają hobbystycznie.

W całej Unii Europejskiej posiadacze dronów o wadze przekraczającej 250 gramów lub dronów posiadających kamerę będą musieli się zarejestrować i zdać specjalny test online.

- Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii - powiedział Marcin Horała, wiceminister Infrastruktury w specjalnym komunikacie ULC.

- Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków - dodał.

Nawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 złNawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 złCzytaj dalej

Klasyfikacja na podstawie stopnia ryzyka

Od końca grudnia operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi mają być klasyfikowane na podstawie ich stopnia ryzyka, podaje ULC. Wprowadzone zostaną trzy kategorie lotów:

  • otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka),
  • szczególna (operacje o średnim ryzyku),
  • certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Z Nowym Rokiem każda osoba, która będzie chciała latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę będzie musiała zarejestrować się w systemie i zaliczyć test online dostępny na stronie drony.ulc.gov.pl.

- Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi - czytamy w komunikacie.

- Bezpieczeństwo to nasza wspólna wartość, dlatego cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży - wyjaśnił cytowany w komunikacie Piotr Samson, Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News