
Nie ominą Cię nowe obowiązki jeśli używasz jednego gadżetu. Rejestracja to dopiero początek
Właściciele dronów muszą przygotować się na zmianę przepisów, które wchodzą w życie już 31 grudnia, poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Lepiej poważnie przemyśl więc kupno drona jako prezent świąteczny.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co zmieni się w prawie dotyczącym latania dronami,
- Co będzie musiał zrobić każdy właściciel drona,
- Jakich innych zmian musimy się spodziewać.
Zmiany w przepisach dotyczących dronów
Użytkownicy dronów (których według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest w Polsce prawie 200 tysięcy), będą musieli przygotować się na zmiany przepisów, które będą teraz jeszcze surowsze. ULC startuje z kampanią "Miej drony pod kontrolą" skierowaną przede wszystkim dla osób, które z dronów korzystają hobbystycznie.
W całej Unii Europejskiej posiadacze dronów o wadze przekraczającej 250 gramów lub dronów posiadających kamerę będą musieli się zarejestrować i zdać specjalny test online.
- Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii - powiedział Marcin Horała, wiceminister Infrastruktury w specjalnym komunikacie ULC.
- Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków - dodał.
Klasyfikacja na podstawie stopnia ryzyka
Od końca grudnia operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi mają być klasyfikowane na podstawie ich stopnia ryzyka, podaje ULC. Wprowadzone zostaną trzy kategorie lotów:
- otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka),
- szczególna (operacje o średnim ryzyku),
- certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).
Z Nowym Rokiem każda osoba, która będzie chciała latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę będzie musiała zarejestrować się w systemie i zaliczyć test online dostępny na stronie drony.ulc.gov.pl.
- Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi - czytamy w komunikacie.
- Bezpieczeństwo to nasza wspólna wartość, dlatego cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży - wyjaśnił cytowany w komunikacie Piotr Samson, Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.
- Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów - dodał.
Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:
- Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
- 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
- Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
