Trwają prace nad projektem znoszącym konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego
fot. publicdomainpictures.net
Autor Komunikaty prasowe - 22 Marca 2020

Dowód rejestracyjny nie zawsze obowiązkowy. Szykuje się rewolucja w przepisach

Dowód rejestracyjny należy wymienić gdy zaczyna brakować w nim miejsca na pieczątki. Jednak trwają prace nad rewolucyjnym dla kierowców prawem, które ma znacznie zmienić warunki dotyczące dokumentu.

Dowód rejestracyjny nie do wymiany?

Przepisy co do tego, by dowód rejestracyjny nie trafiał już do wymiany, są planowane od dawna. Według procedowanego prawa, wystarczyć będzie odpowiednie zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o przeglądzie samochodu i wymiana dowodu rejestracyjnego nie będzie potrzebna.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów szacuje koniec pandemii. Nie ma dobrych wieściPrezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów szacuje koniec pandemii. Nie ma dobrych wieściCzytaj dalej

– Do dziś przepis ten nie doczekał się jednak wprowadzenia w życie – zauważa sekretarz klubu parlamentarnego Kukiz’15, Paweł Szramka. Dopytuje też władzę, kiedy zostanie wprowadzone prawo znoszące obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego i dopuszczające możliwość poświadczenia ważności badań technicznych pojazdu odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez diagnostę.

Do sprawy z upoważnienia swojego szefa Andrzeja Adamczyka odniósł się sekretarz stanu w resorcie infrastruktury, Rafał Weber. Przedstawiciel resortu stwierdził, że procedowanie ustawy w Sejmie poprzedniej kadencji nie zostało zakończone i w efekcie nastąpiła – tu cytat - "dyskontynuacja prac nad tym projektem".

Jak zauważa Weber, projekt mający wprowadzać takie zmiany, był opracowywany w zeszłej kadencji Sejmu, jednak nie jest on już kontynuowany w obecnej.

– Intencją ministerstwa jednak jest wprowadzenie przepisu, który zwalnia właściciela pojazdu z uciążliwego obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu, w sytuacji braku miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis kolejnego terminu badania technicznego – powiedział Weber i podkreślił, że obecnie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zwany "pakietem deregulacyjnym" prowadzony wspólnie przez Ministra Infrastruktury i Ministra Cyfryzacji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. 45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rządu

Dowód rejestracyjny z nowym statusem

Ten właśnie projekt ma zawierać już pewne propozycje co do tego, jak będzie wyglądał status, jaki będzie miał dowód rejestracyjny.

– Zaproponowano w nim wprowadzenie szeregu ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w obowiązujących procedurach. W tym również przepisy, które nie będą skutkowały wymianą dowodu rejestracyjnego w omawianej sytuacji (red. brak miejsca na pieczątki), a tylko od woli właściciela pojazdu będzie uzależnione wnioskowanie o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego – zauważył przedstawiciel resortu.

Naukowcy nie mają wątpliwości, wirus się zmienia i będzie się zmieniał. Leki mogą być nieskuteczneNaukowcy nie mają wątpliwości, wirus się zmienia i będzie się zmieniał. Leki mogą być nieskuteczneCzytaj dalej

W obecnie prowadzonym projekcie ustawy przewidziano uproszczenie, dzięki któremu uprawniony diagnosta będzie obowiązany (stosownie do przepisów prawa europejskiego) wydać właścicielowi pojazdu w każdym przypadku zaświadczenie po przeprowadzonym badaniu technicznym.

– Ale to zaświadczenie nie będzie wymagane do okazywania organom kontroli ruchu drogowego analogicznie jak obecnie nie jest wymagany dowód rejestracyjny – zapowiedział wiceminister. To oznacza, że podczas kontroli drogowej ważność badania technicznego policjant sprawdzi zdalnie w centralnej ewidencji pojazdów, a kierowca nie będzie musiał biec do wydziału komunikacji, żeby wymienić zapełniony pieczątkami dowód rejestracyjny na nowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News