Dowód osobisty bez kserokopii - od 12 lipca wchodzi zakaz
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 2 Lipca 2019

Koniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzienia

Dowód osobisty to jeden z ważniejszych dokumentów tożsamości w Polsce. 12 lipca wchodzą nowe przepisy, które utrudnią działanie banków czy telekomów. Nie będzie można już bowiem kserować dowodów, ale nie tylko ich.

Dowód osobisty, ale nie tylko on - także paszport, prawo jazdy czy legitymacja osoby niepełnosprawnej - 12 lipca wchodzi w życie zakaz kserowania tych dokumentów. Za kserowanie ich będzie groziła kara w wysokości 2 lat więzienia.

To novum w polskim prawie przyjęte zostało nie bez owacji. Praktyka kserowania dokumentów osobistych od dawna była bowiem krytykowana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a obecnie przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Co warto podkreślić, zakazane będzie również tworzenie różnych replik dokumentów, jak dowody kolekcjonerskie.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

Dowód osobisty - skserujesz, czekają 2 lata więzienia

Problem jednak tworzy się, kiedy wspomnieć o praktykach banków czy telekomów, ale także różnych wypożyczalni. Te dotąd bowiem za normalne uważały podczas zawierania umowy kserowanie dowodów osobistych klientów. To jest niewiadomą nowego prawa.

Jednakże dla Dziennika Gazety Prawnej głos zabrała Agnieszka Sagan-Jeżowska z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland. Jak podkreśla, dotąd banki i podmioty zajmujące się pożyczkami przypominały o rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego oraz zapobieganiu używania systemu finansowego do prania pieniędzy. Jednakże wygląda na to, że nowa ustawa nie zawiera w sobie żadnych wyjątków, co oznacza, że nawet praktykujące kserowanie dotąd podmioty, będą musiały sobie taką praktykę odpuścić. Inaczej grożą im 2 lata więzienia.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia
  3. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News