Dowód osobisty z nowymi wymogami
praca własna
Autor Maria Glinka - 30 Września 2020

Dowód osobisty z ogromną zmianą, prawo już gotowe. Wiemy, kiedy wejdzie w życie

Dowód osobisty przejdzie prawdziwą rewolucję. Na mocy nowych regulacji dokumenty będą musiały posiadać odcisk palca posiadacza. Modyfikacje, które wejdą w życie w przyszłym roku, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli.

Dowód osobisty z odciskami palców

Polski dowód osobisty zostanie dostosowany do wymogów zawartych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2019 roku. Projekt ustawy w tej sprawie został zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oficjalny dokument wskazuje na kilka kluczowych zmian w dowodzie osobistych.

Najważniejszą modyfikacją jest wprowadzenie dowodu osobistego drugiej cechy biometrycznej. Oznacza to, że dokument będzie opatrzony odciskami palców posiadacza. W celu dopełnienia tej formalności trzeba będzie udać się do konkretnego urzędu gminy lub skorzystać ze stacji mobilnej.

Miały być auta przyszłości, a są dwie szkarady. BMW pokazały nowe modele, komuś przypadną do gustu?Miały być auta przyszłości, a są dwie szkarady. BMW pokazały nowe modele, komuś przypadną do gustu?Czytaj dalej

Wniosek o dowód osobisty złożysz już tylko osobiście

Na mocy nowych regulacji zostanie zlikwidowana możliwość wnioskowania o dowód osobisty drogą elektroniczną. Nowelizacja wprowadza także obowiązek umieszczenia podpisu posiadacza na dokumencie. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły dowody osobiste dzieci do 12 roku życia lub osób starszych, które nie są w stanie złożyć podpisu. Po zmianach będzie można uzyskać dowód osobisty na rok lub z krótszym terminem ważności. Standardowe dokumenty w dalszym ciągu będą wydawane na 5 i 10 lat.

Uporządkowanie zapisów i dostosowanie polskich regulacji do wymogów unijnych nie jest jednoznaczne ze zmianą wszystkich dotychczasowych przepisów. Modyfikacje nie pociągają za sobą obowiązku wymiany ważnych dowodów osobistych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. 500 plus z problemami. Nie zauważysz zmian, możesz nie dostać świadczenia
2. Podobnych przypadków jest więcej. Pacjent otrzymał fałszywy wynik testu na koronawirusa
3. Oprócz emerytury można wyciągnąć ogromny dodatek. Da ci potężny zastrzyk gotówki, nawet 6-krotność pensji

Nowy dowód osobisty już od przyszłego roku

Projekt ustawy zakłada, że wydawanie nowych dowodów osobistych rozpocznie się 2 sierpnia 2021 r. Zaktualizowany dowód osobisty dostanie każdy obywatel, którego dokument uległ przedawnieniu.

W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że zmiany mają na celu ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów i są wprowadzane, aby poprawić bezpieczeństwo obywateli. Dzięki modyfikacjom będzie można łatwiej wykryć przestępców, którzy posługują się nieprawdziwymi dowodami osobistymi lub takowe rozpowszechniają.

Niemcy się nie patyczkują. Poważne zaostrzenie zasad związanych z pandemiąNiemcy się nie patyczkują. Poważne zaostrzenie zasad związanych z pandemiąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerytura dodatkowa dla konkretnej grupy społecznej. Nie tylko dla 100-latków, poznaj szczegóły
  2. Dziwne zdarzenie na warszawskiej "Patelni". Wszystko się nagrało
  3. Miała dostać mandat 500 zł, ale odmówiła współpracy. Teraz bezwzględnie musi zapłacić 3370 zł
  4. Ograniczenia w działaniu Poczty. Nie wszędzie wyślesz przesyłkę
  5. 14 resortów, 4 wicepremierów i przynajmniej trzech ministrów na wylocie. Znamy już szczegóły rekonstrukcji rządu
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
Oprócz emerytury można wyciągnąć ogromny dodatek. Da ci potężny zastrzyk gotówki, nawet 6-krotność pensjiOprócz emerytury można wyciągnąć ogromny dodatek. Da ci potężny zastrzyk gotówki, nawet 6-krotność pensjiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News