fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.09.2020. n/z Dowody osobiste z odciskiem palca.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 29 Listopada 2020

Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz

Dowód osobisty to wręcz najważniejszy dokument przyznawany Polakom, więc nic dziwnego, że błędy w jego produkcji mogą skutkować tragedią. TVN24 informuje, że nawet 10 tys. dowodów osobistych z warstwą elektroniczną zostało źle zaprogramowanych.

Dowód osobisty z błędem

Za produkcję dowodów osobistych odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obecnie znajdujące się pod przewodnictwem Mariusza Kamińskiego.

Przypomnijmy, że obecny minister został ułaskawiony w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę przed wydaniem wyroku sądu II instancji. Prawnicy wówczas podkreślali, że jest to pierwszy raz, gdy prezydent ułaskawiając, nie czekał na prawomocny wyrok. Od sprawy minęło kilka lat, a wokół Kamińskiego, a przede wszystkim jego resortu znowu wrze.

Kaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleKaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

"Do obywateli trafiło 249 dowodów osobistych z wadą techniczną. Dla przykładu w 2019 roku Centrum Personalizacji Dokumentów wydało ponad 5,2 miliona dokumentów w tym ponad 3 miliony dowodów osobistych. Zatem absolutnie nie ma mowy o masowej skali" - poinformowało TVN24 biuro prasowe ministerstwa.

Niestety, ale jednocześnie MSWiA nie przyznaje się do tego, ile dowodów osobistych mogło być wadliwych. Nieoficjalne dane TVN24 traktują 10 tys. przypadków. Dane nadrukowane na dokumencie są poprawne, natomiast zostały błędnie zaprogramowane.

Zaskakujące jest to, że resort swój błąd wykrył już pod koniec października, a cała sprawa ujrzała światło dzienne dopiero po śledztwie stacji. "9 listopada odbył się Międzyresortowy Komitet Sterujący, który zatwierdził sposób postępowania z wadliwymi dowodami osobistym" - wskazuje źródło stacji.

1200 zł dostało już 60 tys. Polek. Niewielu wie, że mężczyźni też mogą dostać1200 zł dostało już 60 tys. Polek. Niewielu wie, że mężczyźni też mogą dostaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Porażające wyznanie bp. Edwarda Janiaka
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Dowód osobisty z innym właścicielem niż dane osobowe na elektronicznej warstwie

W dowodach osobistych na warstwie elektronicznej nadrukowano dane zupełnie innej osoby, natomiast do błędów doszło w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Postępowanie wszczęte w tej sprawie oznacza, że resort kontaktuje się z organami wydającymi dowód osobisty.

Dokumenty są uznawane za nieważne, a nowe mają być wydane "priorytetowo" - informuje TVN24. Jednakże problem nie kończy się tylko na szarym obywatelu, bowiem odbiorcami dowodów osobistych mieli być także funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Operator Nord Stream 2 wydał pilny komunikat. Przekonamy się już w grudniuOperator Nord Stream 2 wydał pilny komunikat. Przekonamy się już w grudniuCzytaj dalej

Anonimowe źródło wskazuje, że to właśnie w ABW wykryto problem i podkreśla, że taka pomyłka mogła narazić na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy jednostki.

Wadliwe dowody osobiste zainteresowały także senatora Koalicji Obywatelskiej, Krzysztofa Brejzę. Niestety, ale zadane pytania resortowi spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzi nie dostał. Parlamentarzysta chciał dowiedzieć się m.in.: czy MSWiA zawiadomiło Urząd Ochrony Danych Osobowych o tak ogromnym problemie.

Powstała mapa dyskryminacji chrześcijaństwa. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo SprawiedliwościPowstała mapa dyskryminacji chrześcijaństwa. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo SprawiedliwościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Młody kierowca śmiertelnie potrącił pieszego
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Tomasz Adamek i Dariusz Michalczewski wrócą do boksu? Tygrys żąda ogromnej sumy
  7. Pieczone ziemniaki z obłędnie chrupiącą skórką - najlepszy przepis

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News