Dowód osobisty błąd MSWiA
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 28 Listopada 2020

Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Jeśli trafił ci się błędny dowód osobisty, możesz niedługo dostać wezwanie od urzędu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przyznaje się, że wydało 249 dokumentów z błędem. Z kolei dziennikarze TVN24 twierdzą, że skala pomyłek jest znacznie większa.

Dowód osobisty z błędem. Błąd wykryli agenci ABW

Dowód osobisty z MSWiA może zawierać poważny błąd. Ministerstwo przyznało, że niektóre z wydanych dokumentów zawierają poważne błędy. Co ciekawe, pomyłki nie widać gołym okiem, to też nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z posiadania dowodu tożsamości z feralnej partii.

Dane na dowodzie powinny się zgadzać. Problem jest z warstwą elektroniczną dokumentu, w którą zostały wgrane tożsamości zupełnie innych osób niż na nadruku. Co za tym idzie, obywatel sam nie jest w stanie dowiedzieć się, że ma błędny dowód.

Błędy zostały wykryte przypadkowo. Działający pod przykrywką agenci ABW mieli działać wewnątrz grup przestępczych, otrzymali więc dowody z osobiste z danymi ukrywającymi prawdziwą tożsamość. Postanowili dla pewności je sprawdzić i wtedy wykryto problem z dokumentami.

- Ta sytuacja mogła narazić na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy - mówił anonimowy urzędnik MSWiA dla TVN24.

MSWiA mówi o 294 błędnych dowodach. TVN24 twierdzi, że jest ich 10 tys.

- Do obywateli trafiło 249 dowodów osobistych z wadą techniczną. Dla przykładu w 2019 roku Centrum Personalizacji Dokumentów wydało ponad 5,2 miliona dokumentów w tym ponad 3 miliony dowodów osobistych. Zatem absolutnie nie ma mowy o masowej skali - informowało MSWiA dla TVN24.

Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliSejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
 3. Hejt w stronę Agaty Dudy za pewien gest. Nie każdy wie dlaczego internauci mają żal do pierwszej damy
 4. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Dziennikarze TVN24 mają jednak na ten temat inne zdanie, bo według źródeł nieoficjalnych źródeł portalu błąd mógł dotyczyć nawet 10 tys. dokumentów. Do pomyłki miało dojść w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

- 9 listopada odbył się Międzyresortowy Komitet Sterujący, który zatwierdził sposób postępowania z wadliwymi dowodami osobistymi - informował resort.

Feralne dowody osobiste zostaną niezwłocznie wymienione

Błędne dowody osobiste mają być unieważnione. Zgodnie z poleceniami MSWiA, urzędy gminne skontaktują się z osobami, które otrzymały feralne dokumenty. Z racji na nadanie sprawie wysokiego priorytetu, pechowcy szybko otrzymają nowe dowody tożsamości.

Jak podaje TVN24, tematem miał zainteresować się senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. Polityk złożył zapytanie do szefa MSWiA, o to, czy Urząd Ochrony Danych Osobowych wie o wypływie danych personalnych, oraz czy przeprowadzono audyt. Szef resortu nie odpowiedział.

Warto zaznaczyć, że sprawa dotyczy nowych e-dowodów, które są projektowane zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia dot. dokumentów tożsamości. Nowy dowód osobisty ma być honorowany podczas podróży zagranicznych oraz pozwalać na bezpieczne połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dokumenty a urządzeniem bądź systemem teleinformatycznym.

Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownNa tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Galerie otwarte. Tłumy czekają przed wejściem do warszawskiego sklepu, klienci się niecierpliwią
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
 4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
 5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
 6. Marta Linkiewicz odkryła swoją intymność w sieci. Pokazała ciało, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
 7. Kilka tricków sprawi, że upieczesz idealne ciasto drożdżowe. Sukces gwarantowany
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News