Dowody osobiste po nowemu
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 26 Września 2020

Wiadomo już co dokładnie zmieni się w dowodach osobistych. Ministerstwo przekazało konkrety

Znamy szczegóły zmian w dowodach osobistych, które mają wejść w życie w sierpniu przyszłego roku w związku z regulacjami unijnymi. Z ujawnionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informacji wynika, że do dokumentów tożsamości wprowadzone zostaną odciski palców. Na tym jednak nie koniec.

Jakie zmiany w dowodach osobistych?

Szczegóły zmian w dowodach osobistych ujawniło w tym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowało zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Zmiany, jak podkreśla w komunikacie MSWiA są konieczne z uwagi na konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. – To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – tłumaczy cytowany w komunikacie Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

Jakich konkretnie zmian należy spodziewać się w dokumencie tożsamości? Kluczowe będzie wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców. Tym samym konieczne stanie się odwzorowanie odcisków palców w urzędzie, co jak zauważa Szefernaker będzie procedurą podobną do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów.

Na tym jednak nie koniec, bowiem przepisy unijne zobowiązują Polskę również do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).

Znamy majątek Jadwigi Emilewicz. Wiele spraw mocno zaskakujeZnamy majątek Jadwigi Emilewicz. Wiele spraw mocno zaskakujeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Pracodawca dopłaci ci do urlopu jeśli nie będziesz na nim pracował. Przełomowa oferta z Polski
2. Przybylska, Jobs, Glinka, Pavarotti. Wszystkich zabrała jedna, arcygroźna groźna choroba, której objawów nie wolno bagatelizować
3. Górnicy zgodzili się na odejście od węgla. Podali konkretną datę

Resort spraw wewnętrznych i administracji zwraca uwagę, że nie zmieni się natomiast zasada, że dowody osobiste będą wydawane na 5 i 10 lat.

Zmiany do sierpnia 2021 r.

MSWiA podkreśla w komunikacie, że osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, będą miały możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Polska jak również pozostałe kraje Wspólnoty są zobowiązane do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 r. Wiceminister Szefernaker zapewnia, że będą one wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

Moneta 2 zł może być warta ponad 2 tys. zł. Wystarczy jeden szczegółMoneta 2 zł może być warta ponad 2 tys. zł. Wystarczy jeden szczegółCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W sieci krąży zatrważający filmik z Zielonej Góry. Nastolatki zdążyły uciec
  2. Kobieta nagle upuściła dziecko na chodnik. Porażające, była kompletnie nietrzeźwa
  3. Netto inwestuje w swoje sklepy. Już niedługo zapłacimy w nich całkiem inaczej
  4. 85 mln zł odszkodowania od państwa. Tyle domaga się PKP Energetyka za tani prąd
  5. Episkopat podpisał nową umowę z TVP. Msze i koronki codziennie w telewizji
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News