Dowód osobisty musi wymienić w tym roku ponad 1 mln Polaków
Wikipedia/Polish Government
Autor Radosław Święcki - 22 Marca 2020

Milion Polaków w tym roku musi wymienić dowód. Grozi 5 tys. zł kary, a nawet ograniczenie wolności

Dowód osobisty na nowo musi wyrobić w tym roku ponad milion Polaków. Będą to nie tylko osoby, które uzyskają pełnoletniość, ale też ci, których dowód utraci ważność. Za brak ważnego dokumentu tożsamości grozi nie tylko grzywna, ale nawet ograniczenie wolności.

Dowód osobisty – jak szacuje resort cyfryzacji – straci w 2020 roku ważność u niemal 1 050 000 osób, a ponad 160 tys. osób uzyska w najbliższych miesiącach pełnoletniość, w związku z czym będzie musiało wyrobić sobie dokument tożsamości. Obowiązku nie należy bagatelizować.

Fatalne dane: już ponad pół tysiąca zakażonych. To największy przyrost, a będzie jeszcze gorzejFatalne dane: już ponad pół tysiąca zakażonych. To największy przyrost, a będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

Wnioski o nowe dokumenty można składać online. Polacy – jak zauważa Wirtualna Polska - powoli przekonują się do tej formy składania wniosków. W ubiegłym roku wniosek o dokument złożyło tą drogą 160 tys. osób, zaś 17 tys. poinformowało o utracie dowodu.

Dowód osobisty – jak złożyć wniosek online?

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty bez wychodzenia z domu? W pierwszej kolejności należy założyć profil zaufany. Drugim krokiem jest wejście na stronę www.gov.pl i zalogowanie się do konta Mój GOV (prawy górny róg). Tam należy wybrać usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną".

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Kolejne krok wyglądają następująco:

 • Wybierz powód ubiegania się o dowód.
 • Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
 • Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.
 • Dołącz zdjęcie (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu).
 • Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
 • Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
 • Po wypełnieniu formularza system przekieruje Cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.
 • Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Przypomnijmy, że za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny (może wahać się od 20 zł do nawet 5 tys. zł), a nawet kara ograniczenia wolności.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów szacuje koniec pandemii. Nie ma dobrych wieściPrezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów szacuje koniec pandemii. Nie ma dobrych wieściCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem"
 2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
 5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
 6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News