Dowód osobisty z odciskiem palca
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 16 Lutego 2021

Dowody osobiste czeka ważna zmiana. Pojawią się lepsze zabezpieczenia

Dowód osobisty przejdzie wizerunkową rewolucję. Nowy dokument tożsamości ma wzbogacić się o odciski palców i podpis graficzny posiadacza. Już dziś projektem ustawy w tej sprawie zajmie się rząd.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego dokumenty mają zostać poddane zmianom
  • Jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty
  • Kto nie będzie musiał posługiwać się zmienionym dokumentem

Dowód osobisty do zmiany. Bezpieczeństwo kwestią priorytetową

Dowód osobisty wydawany w Polsce musi być dostosowany do przepisów unijnych. Kwestię dokumentów reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli krajów UE i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom UE i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Stosowny projekt przepisów w tej sprawie na poziomie krajowym opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wtorek 16 lutego nad resortową propozycją pochyli się Rada Ministrów.

Modyfikacje ustalone na poziomie unijnym mają ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów. W uzasadnieniu nowelizacji ustawodawca wskazuje, że poprzez nowe prawo dąży także do ograniczenia „przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów przez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się”.

Dowód osobisty z odciskiem palca i podpisem

Jakie zmiany przejdzie polski dowód osobisty? TVN24 podaje, że dokument zostanie uzupełniony o podpis właściciela oraz dane biometryczne w postaci odcisków palców. Z obowiązku pozostawienia linii papilarnych na nowym dowodzie osobistym będą zwolnione osoby poniżej 12. roku życia oraz obywatele, u których ich pobranie nie jest możliwe.

Jakie okoliczności zwalniają Polaków z konieczności przekazywania odcisków palców? Chodzi np. o sytuację, w której dłoń jest zasłonięta gipsem lub bandażem, co uniemożliwia pozyskanie linii papilarnych.

„Musi to być sytuacja mająca charakter czasowy”, czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Nowy dowód osobisty osoby poszkodowanej np. w wypadku będzie ważny tylko przez 12 miesięcy.

Z kolei dzieci do 12. roku życia otrzymają dowód osobisty na maksymalnie 5 lat. Wszyscy pozostali będą pobierali nowy dokument z dziesięcioletnim terminem ważności.

Odcisk palca będzie pobierany w trakcie składania wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego. Oznacza to, że wnioskowanie o nowy dokument tożsamości nie będzie możliwe za pośrednictwem internetu. Z tej opcji będą mogły skorzystać tylko te osoby, których nie dotyczy obowiązek pozostawiania linii papilarnych.

Nie każdy będzie musiał wymienić dowód osobisty

Portal money.pl podaje, że właściciele ważnych dowodów osobistych nie muszą na razie przejmować się zmianami. Projekt ustawy zakłada bowiem, że wymiana dokumentów ma przebiegać w sposób naturalny. Oznacza to, że obywatel otrzyma nowy dowód osobisty z liniami papilarnymi i podpisem dopiero, gdy upłynie termin ważności poprzedniego dokumentu.

Nowelizacja autorstwa MSWiA wskazuje, że proces wymiany dowodów osobistych ma zakończyć się w 2031 r. Przepisy, z wyjątkiem niektórych artykułów, mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 r.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News