dowód osobisty
fot. Paulina Musianek
Autor Komunikaty prasowe - 11 Stycznia 2020

Ponad 1,2 mln Polaków musi wymienić swoje dowody. Inaczej narażą się na wysokie kary

Dowód osobisty będzie w tym roku musiało wymienić przeszło 1 mln 200 tys. Polaków, jak wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji. Dla części rodaków wynika to z tego, że ich obecny dowód osobisty ma już 10 lat i utraci ważność.

Dowód osobisty do wymiany

Dowód osobisty w bieżącym roku będzie zobowiązanych wymienić ponad 1 mln 200 tys. Polaków. “Niemal 1 050 000 osobom kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Dodatkowo w najbliższych miesiącach swój pierwszy dowód wyrobi sobie ponad 160 tys. młodych ludzi” – podaje Ministerstwo Cyfryzacji. W przypadku braku ważnego dowodu grozi kara grzywny nawet do 5 tys. złotych.

W Gdyni wnioski złożyło 21 584 osób

Jedynie w Gdyni w zeszłym roku wnioski o wydanie dowodu osobistego złożyło 21 584 osób. “Liczba ta z roku na rok jest bardzo zbliżona – informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni” - cytuje “Dziennik Bałtycki”

-12 330 dowodów osobistych wydanych mieszkańcom Gdańska w 2010 traci swą ważność w tym roku. Ponad 3100 osób zameldowanych w Gdańsku na stałe kończy w tym roku 18 lat i będzie mieć obowiązek posiadania dokumentu tożsamości. Do tego o nowy dowód ubiegać się będą jeszcze osoby które: zmienią swoje dane np. nazwisko, utracą posiadany dowód osobisty, nie uzyskały aktualnego dowodu osobistego w latach poprzednich, mimo że ich dokument utracił ważność, zechcą wymienić ważny dowód osobisty na ten z warstwą elektroniczną oraz osoby nieletnie (od 0 do 18 lat) - informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu. - Powyższe dane dotyczą osób zameldowanych w Gdańsku, jednak należy pamiętać, że w naszym mieście bardzo dużą liczbę osób ubiegających się o dowód osobisty stanowią mieszkańcy innych miejscowości - dodała.

Jedna osoba złamie prawo, wysokie kary zapłacą wszyscy. Nowe, surowe przepisy wydrenują nam kieszenie?Jedna osoba złamie prawo, wysokie kary zapłacą wszyscy. Nowe, surowe przepisy wydrenują nam kieszenie?Czytaj dalej

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty?

W celu złożenia wniosku o dowód osobisty należy wejść na stronę www.gov.pl, następnie zalogować się do konta Mój GOV, wybrać opcję „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną” i podążać za kolejnymi punktami, według których będziemy kierowani.

Warto pamiętać, że każdy dowód, który został wydany po 4 marca 2019 roku jest e-dowodem. Wyglądem przypomina on wydawany do tej pory dowód osobisty. Różni się jedynie tym, że na pierwszej stronie dokumentu (awersie) znajduje się numer CAN.

Jak działa e-dowód?

“Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach" - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wymiana na e-dowód nie jest obowiązkowa

W przypadku, gdy nasz dowód jest ważny, wymiana na e-dowód nie jest obligatoryjna. “Proces wymiany dowodów jest rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania lub przez internet za pośrednictwem strony www.gov.pl" - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

To może być koniec Urzędów Skarbowych. Jest plan resortu finansówTo może być koniec Urzędów Skarbowych. Jest plan resortu finansówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News