emerytura
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 28.07.2019. n/z Emerytka trzyma pieniadze.
Autor Komunikaty prasowe - 10 Lutego 2020

Masz stary dowód osobisty? Dzięki niemu twoja emerytura może zostać podwyższona

Dowód osobisty może zawierać informacje o naszym stażu pracy. A zatem, posiadacze starych dowodów osobistych mogą liczyć na wyższą emeryturę. Sprawdźmy więc czy nie mamy owej zielonej książeczki. O sprawie przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dowód osobisty potwierdzeniem stażu pracy

Gdy nie mamy dokumentacji ws. pracy, możemy skorzystać ze starego dowodu osobistego, ponieważ zawarte w nim informacje mogą pomóc w potwierdzeniu stażu pracy. Dowód osobisty może być zatem niezbędnym dokumentem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz dla nas, gdy walczymy o ponowne przeliczenie emerytury.

Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje, że osoby pracujące przed 1999 r. w zakładach pracy, które już nie istnieją, mają kłopoty z udokumentowaniem i wyliczeniem kwoty emerytury.

Warto podkreślić, że obowiązku rejestracji nie dopełniło 400 przedsiębiorstw prywatnych, które przechowują dokumenty (dane Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych).

NIK podaje, że państwo nie utworzyło systemu przechowania dokumentacji osobowo-płacowej sprzed 1999 r. A zatem obywatele nie są traktowani jednakowo. NIK postuluje, aby stworzyć jeden system ewidencyjny, który by był ogólnodostępny. Inny pomysł to wprowadzenie kar za zniszczenie dokumentacji.

Ogromna zmiana w NFZ od marca. Do 4 specjalistów dostaniesz się bez kolejkiOgromna zmiana w NFZ od marca. Do 4 specjalistów dostaniesz się bez kolejkiCzytaj dalej

Więcej pieniędzy nie tylko za dowód osobisty

Aby otrzymać wyższą emeryturę z ZUS-u powinniśmy być posiadaczami następujących dokumentów: legitymacje ubezpieczeniowe, świadectwa pracy, umowy o pracę, legitymacja służbowa potwierdzająca zatrudnienie, pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika. W niektórych wypadkach, gdy nie ma dokumentów, mogą liczyć się zeznania świadków. Mogą one udokumentować okres pracy. W przypadku braku dokumentów warto odwiedzić stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajduje się tam baza zlikwidowanych zakładów pracy. System może wskazać miejsce przechowywania akt.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wiemy, jak wygląda grób Romualda Lipko. Wybrał niespodziewane miejsce pochówku
  3. Dziecko dopuściło się kradzieży w jednym ze sklepów. Reakcja jego rodziców była szokująca
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  6. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  7. Korzystasz z internetu? Możesz uzyskać od państwa nawet ponad 700 złotych, wystarczy jedna rzecz
Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News