Dowód osobisty będzie musiało wymienić ponad 1 mln Polaków
East News/Arkadiusz Ziółek
Autor Radosław Święcki - 9 Marca 2020

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozić im może nawet ograniczenie wolności

Dowód osobisty do wymiany dla ponad miliona Polaków - podaje Ministerstwo Cyfryzacji. To osoby, których dokument tożsamości utraci wkrótce ważność.

Dowód osobisty - jak informuje za resortem cyfryzacji Wirtualna Polska - będzie musiało wymienić w najbliższym czasie 1 050 000 osób, których dokument tożsamości wkrótce utraci ważność. Z kolei ponad 160 tys. osób w ciągu najbliższych miesięcy będzie musiało wyrobić swój pierwszy dowód.

Chińscy lekarze informują jak długo będzie trwała epidemia. Niestety, nie mamy dobrych wieściChińscy lekarze informują jak długo będzie trwała epidemia. Niestety, nie mamy dobrych wieściCzytaj dalej

Portal przypomina, że wnioski nowe dokumenty można składać online. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej tą drogą wypełniają wnioski. W ubiegłym roku wniosek o nowy dokument wypełniło 160 tys. osób, zaś 17 tys. poinformowało o utracie dotychczasowego dowodu.

Z szacunków podanych przez WP wynika, że w tym roku wnioski o nowe dokumenty złoży ponad 1 200 000 osób. W części przypadków powodem będzie utrata ważności obecnego dowodu (następuje po 10 latach), pozostali to osoby urodzone w 2002 roku, które w tym roku osiągną pełnoletność.

Nowe przypadki zarażeń. Kolejna chora w dużym polskim mieście, jej stan jest poważnyNowe przypadki zarażeń. Kolejna chora w dużym polskim mieście, jej stan jest poważnyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Mogłeś zostać oszukany podczas zakupów. Krytyczne wyniki kontroli, wszystko wyszło na jaw

Dowód osobisty online - jak złożyć wniosek?

By złożyć wniosek o dowód drogą online należy założyć profil zaufany (jego założenie jest bezpłatne). Drugi krok to wejście na stronę www.gov.pl i zalogowaniesię do konta Mój GOV (prawy górny róg). Tam należy wybrać usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną".

Kolejne kroki:

• Wybierz powód ubiegania się o dowód.

• Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

• Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.

• Dołącz zdjęcie (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu).

• Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

• Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

• Po wypełnieniu formularza system przekieruje Cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.

• Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Przypomnijmy, że za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Wysokość grzywny wymierzana jest przez sąd. W zależności od indywidualnego przypadku może się wahać od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyną szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Bardzo mocne słowa właściciela polskiego biura podróży. "Bankructwa na szeroką skalę"
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News