fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.09.2019. n/z Dowody osobiste.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Lutego 2020

Ponad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych kary

Dowód osobisty powinno wyrobić niemal 1,2 mln Polaków - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Blisko milion obywateli musi złożyć wniosek o nowy dowód ze względu na koniec ważności używanego do tej pory dokumentu. Wnioski można składać stacjonarnie lub przez internet.

Dowód osobisty musi wyrobić ponad milion Polaków

"Niemal 1 050 000 osobom kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Dodatkowo w najbliższych miesiącach swój pierwszy dowód wyrobi sobie ponad 160 tysięcy młodych ludzi. Wnioski o nowe dokumenty można składać online" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie.

Resort dodaje, że łącznie ponad 1 200 000 Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty, z różnych przyczyn. “Jedni - bo ich dowód ma już 10 lat. Drudzy - bo do tej pory nie mieli dowodu, a urodzili się w 2002 roku, więc właśnie wchodzą w dorosłość. I jednym, i drugim polecamy załatwienie tej sprawy przez internet” - czytamy.

Trwają prace nad kontrowersyjnymi zmianami w emeryturach. Nowy system fatalny dla emerytów?Trwają prace nad kontrowersyjnymi zmianami w emeryturach. Nowy system fatalny dla emerytów?Czytaj dalej

Wniosek o dowód osobisty złożysz przez internet

Ministerstwo przypomina, że do złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet potrzebny jest profil zaufany, który przyda się do załatwiania online także innych spraw, np. rozliczenia podatkowego za cały rok. Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później, odbierają e-dowód.

"Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. załatwianie online spraw urzędowych, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach" - tłumaczy minister cyfryzacji cytowany przez TVN24BiS.

Zgubiłeś dowód osobisty? Możesz go zablokować

Ministerstwo zaznacza, że posiadacze e-dowodów mogą czasowo zawiesić dokument, jeśli zostanie zgubiony. "Każdy, kto nie wie, gdzie jest jego e-dowód i jednocześnie liczy na to, że się znajdzie - może go zawiesić na 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można złożyć przez internet" - wyjaśnia minister Zagórski cytowany przez TVN24BiS.

Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Benedykt XVI w ciężkim stanie. Smutne, podjęto decyzję o jego dalszych losach
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News