Dowód osobisty do wymiany
praca własna
Autor Przemysław Terlecki - 2 Stycznia 2020

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolności

Dowód osobisty do wymiany - to masowy problem Polaków. Jak się okazuje, z początkiem nowego roku aż milion Polaków znalazło się na liście. Ci muszą wymienić swój dowód osobisty.

Dowód osobisty wymienić musi w tym roku ponad milion Polaków. Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, problem dotyczy 1,05 mln Polaków. Co więcej, 160 tys. osób z rocznika 2002 wejdzie w dorosłość, co oznacza, że i oni otrzymają dowody. Oznacza to, że z nowe dowody dostanie do ręki trochę ponad 1,2 mln osób - jedni wymienią, drudzy dostaną dowód osobisty po raz pierwszy.

Żeby wyrobić dowód osobisty lub wymienić go na nowy nie trzeba wcale wychodzić z domu. Jak informuje Wirtualna Polska, wszystko może odbyć się przed ekranem komputera. Do wyrobienia dowodu ważne jednak jest, by posiadać profil zaufany, którym będziemy mogli podpisać elektroniczny wniosek o wydanie dowodu. Jak takie konto stworzyć, dowiedzieć się możemy pod adresem pz.gov.pl.

Nawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażNawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażCzytaj dalej

Dowód osobisty bez wychodzenia z domu

Posiadacze profilu zaufanego mogą natomiast od razu udać się pod adres gov.pl. Tam należy zalogować się na konto Mój GOV i wybrać usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną", jak podaje Wirtualna Polska. Warto dodać, że wszystkie wnioski złożone po 4 marca 2019 roku skutkują wydaniem e-dowodów. Taki dowód osobisty posiada odpowiednią warstwę elektroniczną.

- E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej - mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji, Marek Zagórski.

Wirtualna Polska przypomina, by uważać na koniec daty ważności dowodu. Posługiwanie się "przeterminowanym" dokumentem obarczone jest nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mowa o grzywnie, ale nawet o karze ograniczenia wolności.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News