Dotacje nie dla każdego
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 26 Czerwca 2020

Brakuje pieniędzy na rządowe dotacje. Nie wszyscy je dostaną

Dotacje bezzwrotne obiecywane przez rząd mogą nie trafić do wszystkich. Brakuje pieniędzy w kasach województw, na które rząd zrzucił obowiązek wsparcia. Czy to kolejny element politycznej gry przed zbliżającymi się wyborami?

Dotacje dla samozatrudnionych będą zależne od miejsca zamieszkania - po tym komunikacie ZUS-u w sieci zawrzało. Osoby zatrudniające samych siebie nie kryją swojego oburzenia. Wielu wskazuje na fakt, że jest to kolejny element potyczki rządu z opozycją, szkoda tylko, że ucierpią na tym prowadzący polskie firmy, dzięki którym nasza gospodarka funkcjonuje. Przyglądamy się sprawie.

Dotacje z pustej kasy (samo)rządu

Okazało się, że podpisane przez Andrzeja Dudę prawo o bezzwrotnych dotacjach dla samozatrudnionych, którzy ucierpieli finansowo w obliczu pandemii koronawirusa wskazuje, że pieniądze mają pochodzić z Regionalnych Programów Operacyjnych. Cała rzecz polega na tym, że takie programy tworzy się ze sporym wyprzedzeniem i nikt nie mógł przewidzieć takiego zagrania ze strony polityków. W wielu województwach środki z RPO są już zakontraktowane do końca 2020 roku.

- Zarząd Województwa Pomorskiego chętnie przeznaczy środki finansowe na wsparcie na tzw. „dotacje bezzwrotne na samozatrudnionych”, czyli w formacie przygotowanym przez rząd, jeśli rząd zasili nasz RPO dodatkowymi środkami - czytamy w wywiadzie, jaki Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego udzielił portalowi BizBlog.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Niewyobrażalnie tragiczny wypadek w Warszawie poruszył Polską. Nagły punkt zwrotny w sprawie aresztu dla kierowcy

Dotacje dla połowy Polaków

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bezzwrotne dotacje finansowane z kas samorządowych będą uruchomione wyłącznie w 9 regionach Polski. Województwa w których samozatrudnieni mogą ubiegać się o dotacje to: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, opolskie, kujawsko-pomorskie. Bardziej dociekliwi spojrzą teraz na mapę poparcia wyborczego w ostatnich wyborach do parlamentu, zdradza BizBlog.

Portal wystosował do Urzędów Marszałkowskich województw, w których nie będzie dotacji, zapytanie o powód odmowy wypłaty świadczeń. Jak podaje strona, jeszcze nie wszystkie urzędy odpowiedziały, jednak z tych odpowiedzi, które spłynęły wynika bardzo brutalna prawda - wskazana przez rząd źródło finansowania jest już od dawna rozdysponowane na inne inwestycje. Nikt w momencie planowania budżetów RPO nie mógł przewidzieć pandemii, ani tym bardziej faktu, że władze centralne sięgną do kieszeni samorządowców.

Dotacje z RPO krzywdzą najzaradniejszych

Regionalne Programy Operacyjne, jak podaje BizBlog, były najlepszym rankingiem województw, które najlepiej wydatkowały środki z Unii Europejskiej. Im więcej kontraktów w krótkim czasie zawierało dane województwo tym lepiej operowało środkami z RPO. Teraz się okazało, że za gospodarność będą ukarani przedsiębiorcy. - Zakontraktowanych zostało już prawie 80 proc., co przekłada się na ok. 11 mld zł, które zainwestowano w realizację projektów europejskich - można było usłyszeć pod koniec 2019 roku od Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego.

Województwo pomorskie wskazuje, że anulowanie już zakontraktowanych inwestycji i przelewów oznaczałoby zabranie pieniędzy innym, którzy stanęli do konkursów o te środki. - Zarząd województwa zdecydował się przeznaczyć swoje ograniczone środki w kwocie 50 mln zł na atrakcyjne pożyczki na kapitał obrotowy i 30 mln zł na dotacje na inwestycje dla małych i mikro przedsiębiorstw (w tym samozatrudnionych) z branży turystycznej, które także przez KE są uznawana jako priorytetowe do wsparcia - wskazał w BizBlogu Michał Piotrowski.

- Jak dotąd, wszystkie środki dla przedsiębiorców dostępne w ramach RPO zostały skierowane na finansowanie śląskiego pakietu dla gospodarki i na obecną chwilę nie ma w regionie żadnych dodatkowych środków na finansowanie kapitału obrotowego dla mikro i małych przedsiębiorców - dodał Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News