Dotacja dla bezrobotnych
Pixabay/_Alicja_
Autor Maria Glinka - 23 Października 2020

Już 15,3 tys. Polaków skorzystało z dotacji, a pieniądze wciąż czekają. Do wzięcia całkiem spora suma

Rządowa dotacja może skłonić bezrobotnych Polaków od podjęcia samodzielnych aktywności zawodowych. Po dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zgłosiło już 15,3 tys. obywateli. W grę wchodzi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dotacja na uruchomienie własnego biznesu, ale nie dla każdego

Dotacja do jednoosobowej działalności gospodarczej to projekt realizowany przez urzędy pracy przy wsparciu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest to jednorazowa wypłata, która ma zachęcić osoby bezrobotne do aktywizacji zawodowej. Resort przekazał, że do rozdysponowania pozostało jeszcze ok. 2 mld zł. Jak dotąd po pieniądze zgłosiło się 15,3 tys. Polaków.

Kto może ubiegać się o dotację? Osoba, która jest zarejestrowana jako bezrobotny i spełnia pięć podrzędnych warunków. Po pierwsze, dotacja przysługuje obywatelowi, który w ciągu ostatniego roku nie odrzucił propozycji zatrudnienia czy uczestnictwa w szkoleniu organizowanym przez urząd pracy. Warunkiem uzyskania rządowej dopłaty jest także nieprowadzenie żadnej działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

Odbierzesz tylko SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz tego długo żałowaćOdbierzesz tylko SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz tego długo żałowaćCzytaj dalej

Dofinansowanie może uzyskać również osoba, która nie otrzymała wcześniej środków z tej puli. Poza tym wnioskodawca musi udowodnić, że nie był skazany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w przeciągu ostatnich 24 miesięcy. Dotacja nie zostanie przyznania bezrobotnemu, który zawnioskował o nią w innym urzędzie pracy.

Ile pieniędzy można otrzymać w ramach dotacji?

Wirtualna Polska podaje, że na początku tego roku górny próg dotacji wynosił 27 510,18 tys. zł. Jednak w związku z tym, że jego wysokość jest powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem to maksymalna kwota wsparcia została zwiększona do 31 191,48 zł.

Jednak o ostatecznej wysokości dopłaty decydują urzędnicy. Jak dotąd w ramach programu dofinansowania do własnego biznesu przekazano 322 mln zł, co oznacza że jeden bezrobotny otrzymał dotację rzędu 21 tys. zł. Tylko od czerwca do końca września rozdysponowano aż 132 mln, co wskazuje, że rządowe wsparcie cieszy się dużą popularnością wśród obywateli mimo trwającej pandemii.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. Ich pieniądze są zagrożone, takiego oszustwa jeszcze nie byłoNajwiększy bank w Polsce ostrzega klientów. Ich pieniądze są zagrożone, takiego oszustwa jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Warto pamiętać, że dofinansowanie należy wykorzystać na konkretny cel wskazany we wniosku, który musi być związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dotację można wydać np. na niezbędny do pracy sprzęt specjalistyczny (komputer, drukarkę, router), usługę do stworzenia strony internetowej, a nawet na pomoc prawną, konsultacje i doradztwo. Dotacja nie podlega zwrotowi, pod warunkiem że biznes był prowadzony przez co najmniej 12 miesięcy. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z koniecznością oddania całej sumy. Portal enerad.pl wyliczył, że dzięki bezzwrotnym dotacjom z urzędu pracy powstało ponad 32,2 tys. firm w 2019 r.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Wreszcie dobre informacje od rządu. Dotyczą kwestii wszechobecnych obostrzeńWreszcie dobre informacje od rządu. Dotyczą kwestii wszechobecnych obostrzeńCzytaj dalej

Bezrobocie w Polsce w trakcie pandemii

Według najnowszych wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej aktywności zawodowych w dalszym ciągu nie podejmuje ponad 1,2 mln Polaków (w lutym 2020 r. – 919,9 tys.). Oznacza to, że bezrobocie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Od czterech miesięcy szacowana stopa bezrobocia wynosi 6,1 proc.

- Kolejny miesiąc przynosi nam dobre wiadomości z rynku pracy, które napawają nas optymizmem i potwierdzają stabilizację rynku pracy. Według naszych szacunków wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się – szefowa resortu Marlena Maląg.

Kluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećKluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećCzytaj dalej

W porównaniu z danymi końca sierpnia liczba bezrobotnych w skali kraju spadła o 3,3 tys. Nowi pracownicy stanowią jednak niewielki odsetek i nie mają aż tak dużego wpływu na końcową skalę bezrobocia w Polsce.

Radio Zet podaje, że spadek liczby osób, które nie podejmują aktywności zawodowych odnotowano w 11 województwach. Najbardziej widoczne są zmiany w województwie lubelskim (-1,9 proc.), świętokrzyskim (-1,4 proc.) i dolnośląskim (-1 proc.). Wzrost bezrobocia nastąpił tylko w województwie pomorskim (+ 0,1 proc.). W ocenie Maląg podtrzymanie aktualnego poziomu bezrobocia w Polsce należy zawdzięczać rozwiązaniom wprowadzonym na mocy tarcz antykryzysowych. W ramach pakietów pomocowych rząd przekazał ponad 142 mld zł. Szefowa resortu przyznała, że nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy z marca. - Poziom bezrobocia nie wzrósł drastycznie w okresie pandemii – oceniła minister.

Wypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunęWypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Nie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programuNie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News