fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.12.2020. n/z Portfel na tle pieniadzy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 20 Grudnia 2020

5 tys. zł dotacji dla 240 tys. Polaków. Do rozdania 1,2 mld zł

Dotacja dla przedsiębiorców najbardziej pokrzywdzonych przez koronawirusa już ruszyła. Jak się okazuje, o wszystkim przypomina nie tylko ZUS, ale także Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pieniądze z dotacji powędrują do wybranych branż, a przedsiębiorcy muszą pamiętać o kilku bardzo ważnych terminach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jest stanowisko rządu w sprawie dotacji
  • Kto i kiedy może ubiegać się o wsparcie w ramach tarczy branżowej
  • Ile łącznie pieniędzy przekazał rząd do tej pory przedsiębiorcom

Dotacja z różnymi terminami

- Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS lub postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie - mówił w Sejmie Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

Dotacja stała się także przedmiotem wielokrotnych wyjaśnień ZUS, który kilka dni temu opublikował terminarz dla przedsiębiorców chcących ubiegać się o wsparcie od rządu. Dat jest kilka, dlatego warto je zapamiętać.

Najwcześniej o dotacje w ramach tarczy branżowej ubiegać mogą się osoby występujące z wnioskiem o przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego. Przedstawiciele branży hotelowej, sportu oraz prowadzący działalność organizatorów turystyki wnioski poprzez PUE ZUS mogą składać już od 16 grudnia.

Muszą oni wykazać także, że ich obecny dochód jest niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. oraz już wcześniej skorzystali ze świadczenia postojowego. Dotacja tej grupie przysługuje w kwocie 2 080 zł albo 1 300 zł.

Opłata śmieciowa w Warszawie do zmiany. Ratusz wskazał dwie grupy, które zapłacą mniejsze rachunkiOpłata śmieciowa w Warszawie do zmiany. Ratusz wskazał dwie grupy, które zapłacą mniejsze rachunkiCzytaj dalej

"Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która skorzystała ze świadczenia postojowego (złożyła wniosek RSP-D, RSP-DB) może od 30 grudnia 2020 r. wystąpić o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Aby skorzystać z tego świadczenia przychód z działalności w październiku albo listopadzie 2020 r. musi być niższy co najmniej o 40% w stosunku do uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r." - informuje ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Dotacja dla dotkniętych COVID-19

Bardzo ważnym terminem dla ubiegających się o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień, wrzesień oraz listopad jest 30 grudnia, bowiem od tego dnia mogą składać wnioski. W przypadku zwolnienia za trzy pierwsze wymienione miesiące należy wykazać, że przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie rok temu. Składający wniosek o zwolnienie ze składek za listopad muszą wykazać niższy przychód o 40 proc.

Tarcza branżowa obejmuje także osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2021 r. zleceniodawcy mogą wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacenia składek ZUS za okres styczeń - kwiecień 2021 r. Żeby ubiegać się o zwolnienie muszą oni wykazać, że "łączny przychód uzyskany z wykonywania umów zlecenia na rzecz wszystkich zleceniodawców, w miesiącu przed tym, w którym został złożony wniosek nie przekracza 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału".

O jednorazowe świadczenie postojowe ubiegać może się także osoba wykonująca umowę cywilnoprawną. W tym przypadku czas składania wniosków rusza 15 stycznia 2021 r. i należy wykazać, że umowa była zawarta do 15 grudnia 2020 r., nie posiada się innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż owa umowa oraz to, że przychód z tejże nie przekroczył 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za miesiąc, w którym składany jest wniosek.

- Przepisy tarczy branżowej dają delegację dla Rady Ministrów do ewentualnego rozszerzenia bądź zawężania branż, które będą mogły zostać objęte pomocą, jak i przedłużenia pomocy na kolejne miesiące. W zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja, rząd będzie decydować, czy i w jakim zakresie skorzystać z tego rozwiązania. Jest tutaj bardzo duża elastyczność - dodał wicepremier i podkreślił, że wszystkie tarcze powstają przy porozumieniu z przedsiębiorcami.

W sprawie dotacji wypowiedział się również Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister i prywatnie właściciel hotelu Sabała oraz udziałowiec stoku narciarskiego Witów Ski. Zaznaczył, że dotacje dla branż najbardziej dotkniętych koronawirusem są szansą na ich przetrwanie oraz niosą ze sobą szybką, kompleksową pomoc.

Rząd dotychczas na wsparcie dla przedsiębiorców przeznaczył 165 mld zł. Dotacje pochodzące z tarczy branżowej pochłoną ok. 1,2 mld zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Przeciek na koncie minister, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
  2. Wiemy już, kiedy zostanie wypłacona czternastka. Minister niemal potwierdziła wypłaty
  3. Godzina policyjna w sylwestra to nie wszystko. Grzywna 1 tys. zł czeka za jeszcze jedną rzecz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News