Dotacja od rządu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 9 Maja 2020

Już za kilka dni możesz wystąpić po wielką dotację, rząd uprościł zasady. W grę wchodzi nawet 30 tys. zł

Dotacja na urządzenia proekologiczne to główny punkt programu „Czyste powietrze”. Jednak, aby ją uzyskać trzeba przebrnąć przez skomplikowane procedury. Zaktualizowana wersja inicjatywy, która ruszy już w przyszłym tygodniu, ma ułatwić ubieganie się o dofinansowanie i zwiększyć jego wartość do nawet 30 tys. zł.

Dotacja za proekologiczną postawę

Dotacja od rządu w ramach programu „Czyste Powietrze” wspiera obywateli, którzy przestawiają się na bardziej ekologiczne urządzenia gospodarstwa domowego. Inicjatywa przewiduje dofinansowanie na m.in. wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) czy instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). O wsparcie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wysokość subwencji jest uzależniona od zakresu prac i dochodów.

Jednak wiele osób, które chciały skorzystać z rządowego programu, uskarża się na długotrwałe procedury rozpatrywania wniosków, nadmiar biurokracji i niechętną postawę urzędników. Totalna niemoc i "niechcizm" ubrane w uprzejmość i ładne słówka – wyznał jeden z czytelników portalu money.pl.

Resort rozwoju zabrał głos w sprawie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już niedługo otwarciaResort rozwoju zabrał głos w sprawie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Już niedługo otwarciaCzytaj dalej

Przerost biurokracji i długi czas oczekiwania

Na przewlekłość procedowania zwrócił uwagę obywatel, który złożył wniosek w sierpniu 2019 r. „W grudniu otrzymałem informację o zatwierdzeniu wniosku i mam oczekiwać na podpisanie umowy. Do dzisiaj oczekuję na to. Pomimo kilkukrotnych monitów dostaję taką samą odpowiedź: "proszę czekać na informację". Już niedługo minie rok od złożenia wniosku" – skomentował.

Inny beneficjent na rozpatrzenie wniosku czeka jeszcze dłużej – od maja 2019 r. W procedowanie zaangażowały się cztery osoby, a sprawa w dalszym ciągu jest w toku i nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o przyznaniu dotacji. Z kolei czytelnik portalu broni programu „Czyste Powietrze”, twierdząc, że po przebrnięciu przez trudności formalne „działa perfekcyjnie”.

Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

Wina leży po stronie wnioskodawców

Wobec nieprzychylnych komentarzy pod adresem „Czystego Powietrza” głos zabrało Ministerstwo Klimatu. Resort stwierdził, ze średni czas rozpatrywania wniosków „nie jest najgorszy i wynosi 76 dni”, a ustawowo powinno to trwać 90 dni. Władza zwraca uwagę, że ewentualne wydłużenie procedury wynika z błędów popełnionych przez aplikujących o dopłatę, a nie z opieszałości urzędników.

Zdaniem MK we wnioskach często brakowało niezbędnych dokumentów np. oświadczeń potwierdzających własność nieruchomości czy sprawozdań z uzyskanych dochodów. Niekiedy wyliczenia były błędnie przeprowadzone, co również miało wpływ na bieg sprawy. Część nieruchomości miała nieuregulowany stan prawny, co wobec konieczności skierowania sprawy na drogę sądową, wydłużało całą procedurę rozpatrywania aplikacji o dotację.

Nowa wersja, łatwiejsze procedury

Remedium na proceduralne trudności ma być nowa wersja programu – „Czyste Powietrze 2.0.”, która wchodzi w życie już 15 maja 2020 r. i jest maksymalnie uproszczona. Czas rozpatrywania wniosków został skrócony z 90 do 30 dni. Co więcej, beneficjenci, którzy planują unowocześnienie w wariancie podstawowych, otrzymają wsparcie w wysokości 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja dotyczy pompy ciepła to można liczyć na co najwyżej 25 tys. zł. Gdy aplikujący o dotację zdecyduje się dodatkowo zainstalować panele fotowoltaiczne to kwota ta wzrasta do nawet 30 tys. zł.

Kolejną nowością jest możliwość finansowania przedsięwzięcia, którego realizacja rozpoczęła się do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dopłatę (ale nie wcześniej niż 15 maja 2020 r.). Co ciekawe, nowa wersja programu pozwala także na dopłaty do inwestycji już ukończonych.

Pierwsza odsłona „Czystego Powietrza” miała miejsce na jesieni 2018 r. Inicjatywa jest finansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozpatrywaniem wniosków o dotację zajmują się wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od jutra zmiany w robieniu zakupów. Uwielbiany dyskont ominie zakaz handlu
  2. Smutne słowa Anny Dereszowskiej. Wraz z córka cierpi na tę samą nieuleczalną chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy
ZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News