Problemy z dostawą na jesień
Wikimedia/Dan Keck from Ohio, (CC0 1.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 5 Października 2020

Sklepowe półki znów mogą zacząć świecić pustkami? Już wiemy, co z przerwami w dostawach

Możliwe, że już niedługo będziemy musieli się liczyć z przerwami w dostawie. Specjaliści uspokajają, jednak nie można wykluczyć, że w Polsce dojdzie do sytuacji jak na Zachodzie Europy.

Przerwy w dostawach w Polsce

Jesienią możemy odczuwać problemy z płynnością dostaw. Wynika to z sytuacji w centrach dystrybucji, gdzie zakażenia mogą rozchodzić się niezwykle szybko całkowicie paraliżując pracę, bo wystarczy, by jedna osoba zachoruje, cały zespół będzie musiał przejść na kwarantannę.

Już pewne, będą zmiany w 500 plus. Znamy datę ich wprowadzeniaJuż pewne, będą zmiany w 500 plus. Znamy datę ich wprowadzeniaCzytaj dalej

Dr Andrzej Maria Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego zwrócił uwagę, że w każdym miejscu pracy każdy prędzej czy później zachoruje, w związku z czym ważne jest, by ograniczać lawinowy wzrost zachorowań. Pomocne ma być w tym mierzenie temperatury.

– Niezbędny jest ścisły nadzór nad stanem zdrowia pracowników. W przypadku jednostkowej kontroli temperatury ciała nie wiemy, co się dzieje z daną osobą poza miejscem pracy. Ale powstaje coraz więcej urządzeń, które pozwalają na stałe monitorowanie, a wszelkie odchylenia są od razu przesyłane na smartfony. To może ułatwić funkcjonowanie tego typu zakładów pracy – powiedział Piotr Piątek z firmy Warmie, działającej w obszarze MedTech w rozmowie z MondayNews cytowanej przez portal wiadomoscihandlowe.pl.

Andrzej Wojciechowicz, ekspert Komisji Europejskiej zauważył, że problem jest znacznie szerszy niż mogłoby nam się to wydawać. Ryzyko przerw w dostawach pojawia się już na etapie zakładów produkcyjnych. Aby tego uniknąć przedsiębiorcy starają się reorganizować pracę. Zespoły dzielone są na mniejsze grupy, które nie spotykają się ze sobą, dzięki czemu jeśli ktoś zachoruje kwarantannie będzie musiała poddać się mniejsza liczba osób. Takie zespoły można też w o wiele łatwiejszy sposób zastąpić.

Wcześniejsza emerytura z niemiłą niespodzianką. Tysiące Polaków ma dostać tylko 1560 złWcześniejsza emerytura z niemiłą niespodzianką. Tysiące Polaków ma dostać tylko 1560 złCzytaj dalej

– Profilaktyka stała się jednym z kluczowych zadań kierownictwa centrów dystrybucyjnych. Wszystkie takie miejsca zostały wyposażone w płyny dezynfekcyjne oraz środki ochrony osobistej, w tym maseczki czy rękawiczki. Ponadto zostały przeprowadzone szkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa pracy w obliczu pandemii. Współpraca tego typu centrów z partnerami biznesowymi tj. dostawcami i odbiorcami w zakresie zachowania reżimu sanitarnego ma chronić interesy wszystkich podmiotów łańcucha dostaw – tłumaczyła dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura jak najszybciej. Niepokojące dane pokazują co może nas czekać
2. Przez 17-lat był więżiony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Świetne wieści od ekspertów PKO BP. Polacy mają powody do radości

Nowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobieNowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobieCzytaj dalej

Coraz większą uwagę zwraca się na profilaktykę zachorowań. Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu poinformował, że firmy podjęły procedury prewencyjne, takie jak wysyłanie na kwarantannę osób, które miały kontakt z zakażonym. Oprócz tego zwiększyła się liczba kompleksowych dezynfekcji. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły nawet testy przesiewowe. Piotr Piątek zwrócił jednak uwagę, że nie powinniśmy bagatelizować także roli samych pracowników, którzy muszą wykazać się ogromną odpowiedzialnością i od razu przyznawać się jeśli wystąpią u nich objawy, czy jeśli mieli kontakt z osobą zakażoną.

– Wyłączenie z pracy dużej liczby doświadczonych pracowników może być sporym wyzwaniem dla niektórych firm czy operatorów logistycznych, zwłaszcza mniejszych. Średni i duzi gracze mają z pewnością większą elastyczność działania, np. poprzez korzystanie z pracowników z innych magazynów czy sklepów, przekierowanie aut do innych obiektów, dostaw bezpośrednich do sklepów – zauważyła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekordCzytaj dalej

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że podział pracy na kilka ekip może być sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Trudno znaleźć wykwalifikowanych pracowników, firmy zatrudniają dokładnie tyle osób, ile jest potrzebnych, zatem kiedy będzie trzeba ich jeszcze podzielić na grupy może się okazać, że zabraknie rąk do pracy.

Czego może zabraknąć

Trudno mówić o tym czego będą dotyczyły braki w dostawach, ponieważ często wiele z nich opiera się na łańcuchu i wystarczy, że zabraknie jednego ogniwa.

– Bardzo trudno przewidzieć, czego w sklepach może ewentualnie zabraknąć w kryzysowej sytuacji. Najbardziej newralgiczne są produkty świeże, szybko rotujące, dostawy odbywają się często. Może to być problem dla centrów dystrybucyjnych, ale przy produkcji już nie. W przemyśle spożywczym mamy często bardzo rozdrobnioną strukturę. Jeżeli zamkniemy jeden, drugi czy trzeci podmiot mleczarski lub produkujący wędliny, to są jeszcze dziesiątki innych tego typu na rynku. One mogą tę lukę częściowo wypełnić – powiedział ekspert Komisji Europejskiej.

Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejszePrzełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejszeCzytaj dalej

Prezes Renata Juszkiewicz jest zdania, że Polacy nie powinni obawiać się jesienią przerw w dostawie:

– Ciągłość zaopatrzenia pozostanie nieprzerwana. 90% produktów spożywczych sprzedawanych w sieciach handlowych należących do POHiD-u pochodzi od polskich dostawców. Zakładamy, że wytwórcy utrzymają produkcję na dotychczasowym poziomie. Ponadto firmy członkowskie posiadają odpowiednie zaplecza magazynowe i nowoczesne centra dystrybucji. Są też w pełni przygotowane na sytuacje krytyczne, w tym nawet na najbardziej negatywne scenariusze - stwierdziła.

Przedsiębiorcy mają być dobrze przygotowani na to, co ma wydarzyć się jesienią. Maciej Ptaszyński podkreślał, że nie ma na tę chwilę ryzyka przerwania łańcuchów dostaw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ING, mBank, Santander i kilka innych banków pilnie przypominają. Od dziś kilkadziesiąt tysięcy Polaków zapłaci kolosalne sumy, niektórzy mogli zapomnieć
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Rząd dał ci dofinansowanie? Teraz zabierze podatek
  4. Robert Lewandowski wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Szemrany wspólnik nie pomagał
  5. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Od kwoty nowej opłaty zrobi Ci się słabo
  6. Wideo. Potworne zderzenie dwóch TIR-ów na krajówce
ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News