Od przyszłego tygodnia będzie można więcej dorobić do emerytury
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Radosław Święcki - 25 Listopada 2020

Do świadczenia dorzucisz nawet 3618,30 zł. Ale przekroczysz limit i mogą zawiesić twoją emeryturę

Dobra wiadomość dla osób dorabiających sobie na emeryturze. W przyszłym tygodniu wejdą w życie nowe zasady zgodnie z którymi będą oni mogli zgromadzić większe środki bez konsekwencji zmniejszenia bądź w ogóle odebrania świadczenia przez ZUS. Przypominamy jakiego limitu zarobków nie można przekroczyć, by nie stracić pieniędzy.

Będzie można więcej dorobić do emerytury

Wysokość świadczeń w Polsce pozostawia wiele do życzenia, stąd nie dziwi fakt, że miliony seniorów decyduje się na dorabianie do emerytury. Osoby, które udały się na wcześniejszą emeryturę (w wypadku kobiet przed 60 rokiem życia, w wypadku mężczyzn przed 65 rokiem życia), muszą jednak pamiętać, by ich zarobki nie przekroczyły określonych limitów. Jeśli tak się stanie wówczas ZUS może zmniejszyć lub w ogóle zawiesić wypłatę renty bądź emerytury.

Limity te co jakiś czas ulegają zmianie. Kolejna taka zmiana nastąpi 1 grudnia, czyli już w przyszłym tygodniu. Nowe zasady będą jednak obowiązywały tylko trzy miesiące, bowiem z początkiem marca państwowy ubezpieczyciel ustali nowe kwoty na podstawie średniej krajowej.

Przyjrzyjmy się zatem kwotom, które będą obowiązywały przez najbliższy czas. Bez wątpienia ucieszą one wcześniejszych emerytów dorabiających do świadczenia, bowiem jak podaje Gazeta.pl funkcjonujący obecnie limit zarobków na poziomie 3517,20 zł brutto, wzrośnie do 3618,30 zł brutto, co oznacza wzrost o nieco ponad 101 zł brutto.

NBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolnościNBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolnościCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyWażny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyCzytaj dalej

Zbyt duże dorabianie do emerytury to groźba zabrania świadczenia

Co się stanie gdy emeryt przekroczy tę kwotę? Wówczas ZUS podejmie decyzję o pomniejszeniu bądź w ogóle zawieszeniu wypłaty świadczenia. By ten drugi przypadek nastąpił obecnie świadczeniobiorca musiałby przekroczyć kwotę 6531 zł, 90. Po zmianach będzie to 6719,70 zł, czyli prawie 200 zł więcej.

Przypominamy, że opisane powyżej limity dotyczą osób, które udały się na wcześniejszą emeryturę. Limitami nie muszą się natomiast przejmować osoby, które osiągnęły wiek emerytalny.

Limity jak przypomina Gazeta.pl nie dotyczą również osób pobierających rentę dla inwalidów wojennych, których niezdolność do pracy wynika ze służby wojskowej, a także osób uprawnionych do wojskowej renty po żołnierzu, który zmarł w związku ze służbą wojskową. Bez konsekwencji dorabiać również mogą świadczeniobiorcy pobierający rentę rodzinną, jeśli jej kwota jest wyższa niż ich emerytura.

Zwiększenie limitów zarobków dla osób dorabiających na emeryturze już od 1 grudnia i jak wspomniano kolejnej najprawdopodobniej pozytywnej informacji w tym zakresie należy spodziewać się w pierwszych miesiącach 2021 roku.

2021 rok zapowiada się dla seniorów całkiem nieźle pod względem finansowym, gdyż mogą spodziewać się dwóch finansowych dodatków, które z pewnością podreperują ich domowy budżet. Wiosną po raz drugi ma zostać wypłacona tzw. trzynasta emerytura, której prognozowana wysokość to 1250 zł brutto.

Z kolei na koniec przyszłego roku planowana jest pierwsza wypłata tzw. czternastej emerytury. Jej wysokość będzie zbliżona do „trzynastki”, ale w odróżnieniu od wiosennego świadczenia nie otrzymają jej w pełnej kwocie wszyscy seniorzy (na pełną sumę mogą liczyć osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto, w przypadku pozostałych będzie stosowana zasada „złotówka za złotówkę”, w związku z czym na dodatek nie maja co liczyć najbogatsi emeryci).

Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyWażny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News