Szykują się wysokie dopłaty do czynszu
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 11 Grudnia 2020

Nowy program 1500 plus. Od potwierdzenia wypłat dzieli nas już tylko podpis prezydenta

Swoiste 1500 plus zawiera przyjęty właśnie przez Sejm pakiet mieszkaniowy. Chodzi o dopłaty do czynszu dla najemców, którzy mają kłopoty z ich uregulowaniem w związku z pandemią koronawirusa. Od wejścia w życie tego rozwiązania dzieli nas już tylko podpis prezydenta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego konkretnie dotyczy 1500 plus
  • Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia
  • Na jakie poprawki opozycyjnego Senatu zgodzili się posłowie ws. pakietu mieszkaniowego

Szykują się dopłaty do czynszu

Od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje program 500 plus, tymczasem szykuje się swoiste 1500 plus dla osób mających problem z uregulowaniem czynszu w związku z trudnościami finansowymi, jakie spowodowały obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem. Dopłaty do czynszu w maksymalnej wysokości 1500 zł to jedno z rozwiązań pakietu mieszkaniowego, którego przyjęcie jest kolejnym w ostatnim czasie dowodem owocnej współpracy Sejmu ze zdominowanym przez opozycję Senatem (pisaliśmy wczoraj o akceptacji posłów licznych poprawek zaproponowanym przez senatorów do najnowszej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej).

- Rząd rozwija mieszkalnictwo w segmencie społecznym i rynkowym – podkreśla w rozmowie z serwisem Prawo.pl wiceminister rozwoju Anna Kornecka.

Adresowana do gminych Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS-ów), wspierająca budownictwo czynszowe cześć społeczna składa się na wspomniany pakiet mieszkaniowy, który został w czwartek przyjęty przez posłów, którzy zgodzili się na część poprawek autorstwa Senatu.

Jedna z nich, jak podaje Money.pl, dotyczyła podniesienia do 80 proc. dofinansowania z funduszu dopłat na pokrycie części kosztów, jakie ponoszą gminy lub związki międzygminne przy tworzeniu lokali na wynajem budowanych np. przez TBS-y. Posłowie zaakceptowali również poprawkę odnośnie obniżenia wieku remontowanych budynków (z 25 do 20 lat) należących np. do TBS-ów, które kwalifikować się będą do premii remontowej.

Co ciekawe posłowie poparli wbrew rekomendacji sejmowej komisji poprawkę senatorów dotyczącą ograniczenia wymogów dotyczących uzyskania premii remontowej. Zaakceptowano także poprawkę rozszerzającą finansowe wsparcie na pokrycie kosztów związanych z tworzeniem lokali mieszkalnych w wyniku remontu lub przebudowy.

Gowin: Impuls rozwojowy dla gospodarki

Orędownikiem pakietu mieszkaniowego jest wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, według którego ma on stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia koronawirusa.

- Dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa – mówi cytowany przez Money.pl wicepremier.

Jednym z najważniejszych elementów pakietu są wspomniane dopłaty do czynszu dla osób, które z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią straciły dochody i mają problem z terminowym opłacaniem czynszu.

By otrzymać wsparcie, trzeba będzie złożyć w gminie specjalny wniosek i wykazać, że straciło się przez pandemię przynajmniej 25 proc. średnich miesięcznych dochodów (w porównaniu z poprzednim rokiem). Maksymalnie będzie można uzyskać 75 proc. wysokości czynszu, co jednak istotne, nie więcej niż 1500 zł (środki mają być wypłacane przez pół roku), stąd można mówić o swoistym programie 1500 plus.

Od wejścia owego programu w życie dzieli nas już tylko podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Seniorze, wesołych świąt. Twoją emeryturę czeka niespodziewana podwyżka, potwierdził sam ministerSeniorze, wesołych świąt. Twoją emeryturę czeka niespodziewana podwyżka, potwierdził sam ministerCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News