10.12.2019 Warszawa ulica Kasprzaka fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Stycznia 2020

Rząd tnie dopłaty dla kierowców. Dotychczasowe kwoty są "zbyt duże"

Dopłaty do zakupu elektronicznych samochodów z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zostaną zmniejszone. Dzięki temu więcej osób będzie mogło z nich skorzystać - poinformował PAP wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Jego zdaniem dopłaty wynoszące kilkanaście lub kilkadziesiąt tys. zł są za duże.

Dopłaty na zakup e-auta niższe

Wiceminister klimatu poinformował, że po tym jak Michał Kurtyka został powołany na stanowisko ministra klimatu, dokonano inwentaryzacji programu, które obejmuje m.in. dopłaty do aut elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Zyska powiedział, że decyzja o zmianie stawek dopłaty powinna być regulowana poprzez analizę rynku. Jak podkreślił, że wysokość dopłaty powinna wynosić tyle, by dawać możliwość wsparcia jak największej liczbie osób.

Ireneusz Zyska zapowiedział, że kwota dopłaty będzie na niższym poziomie niż wcześniej przewidywano. Jednak nie podał dokładnych kwot. Wiceminister klimatu zapewnił, że rząd chce wspierać elektromobilność, jednak kwoty na poziomie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych dopłaty do samochodu elektrycznego są za wysokie.

Od lutego będą kontrolować twoje rozmowy w urzędzie. Celem Od lutego będą kontrolować twoje rozmowy w urzędzie. Celem "eliminacja przypadków niewłaściwych"Czytaj dalej

Dopłaty muszą być zrównoważone

Jak tłumaczył, Ministerstwo Klimatu próbuje tak uregulować kwoty dopłat, żeby miały - jak stwierdził Zyska - „umocowanie, jakieś +ratio legis+ w kontekście całej polityki rządu w obszarze społecznym, inwestycyjnym i technologicznym”.

Wiceminister klimatu stwierdził, że „jeśli zostanie zaburzona pewna równowaga, ktoś powie, że z jednej strony rząd wspiera w programach społecznych osoby wymagające wsparcia, ale jednocześnie nierównomiernie dotuje +zabawki dla ludzi zamożnych+” - powiedział Zyska cytowany przez portal bankier.pl.

Wnioski o dopłaty już od lutego

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT) powstał na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 2018 roku o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Zadaniem Funduszu jest finansowanie projektów związanych z rozwojem elektromobilności oraz transportem opartym na paliwach alternatywnych.

Źródłem finansowym FNT jest m.in. opłata emisyjna doliczana do benzyn i oleju napędowego. Na początku tego roku Fundusz miał do dyspozycji 320 mln zł. Na koniec 2020 roku ma zgromadzić 380 mln zł, a budżet na realizację zadań ma wynieść 313 mln zł.

Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Według rozporządzenia z 2019 roku dopłaty miały wynieść 30 proc. ceny zakupu auta elektrycznego, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł, a cena pojazdu nie może być wyższa niż 125 tys. zł. Wnioski o dopłaty do zakupu e-auta będzie można składać od lutego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  2. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  3. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  6. Antyfake - fact-checking doceniony przez użytkowników
17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwis17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News