Dopłaty będą mniejsze o połowę
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 29 Stycznia 2020

Obiecywano kolosalne dopłaty, teraz mają zmaleć o połowę. Wszystko przez ceny

Dopłaty do aut elektrycznych wyniosą mniej niż planowano — informuje portal wysokienapiecie.pl. Maksymalna kwota dopłaty wyniesie aż o połowę mniej, bo według autorów projektu o dopłatach, auta elektryczne są tańsze niż wtedy gdy ustalano poziom kwot dofinansowania.

Dopłaty mniejsze niż planowano

Już nie 37,5 tys. złotych dopłaty, a 18,7 tys. zł będą mogły dostać osoby, które zdecydują się na zakup e-auta. Bez zmian ma pozostać maksymalna procentowa wartość dopłaty, czyli 30 proc. i maksymalna cena auta - 125 tys. zł. Dobra wiadomość przy planowanych zmianach w dopłatach jest to, że dotacja będzie zwolniona z podatku.

– Rzeczywiście przygotowywana jest nowelizacja rozporządzenia. Najprawdopodobniej wsparcie wyniesie poniżej 20 tys. zł. Dzięki temu z pomocy skorzysta więcej zainteresowanych. Trzeba też pamiętać, że dotychczasowe limity ustalane były w 2018 roku, gdy ceny aut elektrycznych na rynku były sporo wyższe – tłumaczy w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl minister Michał Kurtyka.

W przypadku najtańszego auta Skody Citigo-e, która kosztuje przynajmniej 81,9 tys. zł – koszt samochodu za sprawą dopłaty spadnie do 63 150 zł brutto.

Mało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotychMało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotychCzytaj dalej

4 tysiące aut objęte dopłatą

"Na koncie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu leży dziś ponad 300 mln zł. Z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że klienci indywidualni kupujący auta elektryczne będą mieć do dyspozycji niespełna jedną trzecią tego. Przy wykorzystaniu maksymalnego poziomu wsparcia, powinno wystarczyć na dopłaty do nieco ponad 4 tys. samochodów elektrycznych w tym roku. Przy zmniejszonym poziomie wsparcia wykorzystanie pełnej alokacji przez klientów indywidualnych może się jednak nie udać. Z reszty pieniędzy współfinansowane będą inwestycje przedsiębiorców i samorządów" - pisze portal.

W celu otrzymania dopłaty należy auto kupić za własne pieniądze i to dopiero po dniu ogłoszenia pierwszego naboru wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie ono udzielane na wniosek złożony osoby, która zakupiła samochód.

Do wniosku o zwrot części kosztów należy dołączyć:

  • kopię faktury zakupu wystawioną na osobę fizyczną,
  • kopię dowodu rejestracyjnego,
  • kopię dokumentu ubezpieczenia OC+AC na rok oraz zobowiązanie do zawarcia takiego ubezpieczenia na rok kolejny.
  • oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej
Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News