Rząd zaoferuje dopłaty do czynszów dla rodzin i gmin
pixabay/reksik004
Autor Radosław Święcki - 23 Kwietnia 2020

Już nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniu

Dopłaty do czynszów dla rodzin to jeden z głównych elementów rządowego pakietu mieszkaniowego. Szczegóły – jak zapowiedziała w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mają być znane jeszcze w kwietniu.

Dopłaty dla rodzin i gmin

Dopłaty do czynszów dla rodzin, a także do miejskich i gminnych spółek mieszkaniowych znajdą się w pakiecie mieszkaniowym, którego szczegóły – wedle zapowiedzi wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz – rząd ma przedstawić jeszcze w kwietniu.

Co z majówką w tym roku? Wiadomo, kiedy mogą zostać otwarte hotele i pensjonatyCo z majówką w tym roku? Wiadomo, kiedy mogą zostać otwarte hotele i pensjonatyCzytaj dalej

Emilewicz w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”, którego fragmenty przedstawia Polska Agencja Prasowa, zwróciła uwagę, że choć pandemia koronawirusa nie unieruchomiła rynku budowlanego w Polsce, to jednym z jej efektów będzie „utrata przez wiele gospodarstw domowych zdolności kredytowych nawet na kilkadziesiąt miesięcy”.

- Odpowiedzią na tę sytuację powinno być budownictwo czynszowe, społeczne. Mamy cały pakiet rozwiązań, który z jednej strony oferuje rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania. Jesteśmy w kontakcie z takimi spółkami, warunki, jakie im proponujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, są tak korzystne, że chcą ruszyć z inwestycjami - powiedziała wicepremier, pytana o prorozwojową strategię rządu, która spowodowałaby wzrost gospodarczy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Rząd zmienia plany ws. pieniędzy dla rodziców? Money: Chcą wprowadzić "zorganizowaną opiekę dla dzieci"

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąDobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąCzytaj dalej

Pytana o to, które restrykcje wynikające z epidemii najbardziej uderzają w naszą gospodarkę, Emilewicz podkreśliła, że poważną restrykcją są ograniczenia w handlu i usługach, bo firmy działające w tym obszarze stanowią olbrzymią część naszej gospodarki.

- Są to głównie małe i średnie podmioty, które nie mają dużych poduszek finansowych pozwalających im przetrwać przez dwa, trzy miesiące w sytuacji utraty źródeł dochodu. Trzeba mieć też świadomość, że ograniczenia, które sami nakładamy, nie są jedynym czynnikiem uderzającym w polską gospodarkę. Na jej spowolnienie, wzrost bezrobocia, czy spadek obrotów duży wpływ mają restrykcje istniejące w innych państwach. Ubiegły rok skończyliśmy z dodatnim bilansem handlowym, czyli więcej eksportowaliśmy niż importowaliśmy. Teraz z powodu zamknięcia rynków francuskich, niemieckich, włoskich czy hiszpańskich cierpią nawet potężne firmy, (które mają duże poduszki bezpieczeństwa), gdyż nie mogą handlować na rynkach zagranicznych – powiedziała Emilewicz.

Gospodarka wróci w lipcu?

Wicepremier podkreśliła, że duże znaczenie będzie miało to, jak szybko uruchomimy gospodarkę, zaznaczając, że już wiadomo, że „w ciągu kilku miesięcy nie wróci ona do stanu sprzed epidemii".

W wywiadzie dla czwartkowych „Sygnałów dnia” Polskiego Radia Emilewicz podkreśliła, że rząd w scenariuszu bazowym zakłada, że gospodarka we wszystkich segmentach wróci w okolicach lipca, zastrzegając jednak, że scenariusz ten może ulec modyfikacji.

Wyborcza: Rząd może wprowadzić stan wyjątkowy. Kluczowy jest 6 majaWyborcza: Rząd może wprowadzić stan wyjątkowy. Kluczowy jest 6 majaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabraknie autobusów i tramwajów. Pasażerowie wracają do komunikacji miejskiej, nie wszyscy się zmieszczą
  2. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Podano porażające przyczyny ogromnego pożaru na północy Polski. Największa tragedia w Polsce opanowana
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News