Rekordowe dopłaty dla firm z unijnych funduszy
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 21 Maja 2020

Ponad 200 tys. Polaków otrzyma dodatkowe pieniądze do pensji. Pomocy ma być jednak znacznie więcej

Ponad 200 tys. Polaków objętych jest dopłatami do pensji z funduszy Unii Europejskiej – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Szefowa resortu przypomniała również o innych formach pomocy dla przedsiębiorstw.

Wysokie dopłaty dla firm

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak w rozmowie z PAP podkreśliła, że resort przeznaczył na dopłaty do wynagrodzeń pracowników dla firm 871 mln zł z funduszy Unii Europejskiej, a wypłacono już 273 mln zł.

- Liczba wniosków przyrasta wręcz lawinowo, co pokazuje, że zapotrzebowanie jest ogromne, ale też, że przedstawiliśmy dobrą ofertę i że wypłaty szybko trafiają na konta przedsiębiorców, samozatrudnionych czy organizacji pozarządowych – mówi w rozmowie z Agencją minister Jarosińska-Jedynak.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej przytoczyła dane z których wynika, że przedsiębiorcy złożyli już ponad 147 tysięcy wniosków, zaś wsparciem objętych jest 213 tys. osób. Minister podkreśliła również, że na wsparcie pracodawców ze środków unijnych przeznaczonych jest w sumie ponad 2,6 mld zł.

Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Jarosińska-Jedynak przypomniała w wywiadzie o innych formach pomocy dla przedsiębiorstw, wskazując uruchomione pod koniec kwietnia pożyczki, które pozwalają firmom utrzymać płynność finansową. W ubiegłym tygodniu – jak podkreśliła minister – na konta przedsiębiorstw trafiły pierwsze pieniądze.

-Te pożyczki okazały się hitem naszego Funduszowego Pakietu Antywirusowego" – powiedziała minister, zaznaczając, że w niecałe dwa tygodnie złożono blisko 1000 wniosków na kwotę przekraczającą pół miliarda złotych.

- Kilku pośredników finansowych, współpracujących z BGK zawiesiło przyjmowanie wniosków, bo pula o jaką starali się przedsiębiorcy znacznie przekroczyła budżet. Dlatego zdecydowaliśmy się dołożyć do pierwotnej puli 400 mln złotych kolejne 150 mln zł programu Inteligentny Rozwój – dodała.

Gastronomia ledwo otworzyła lokale, a za chwilę wiele miejsc będzie musiało się zamknąć. Powód jest smutnyGastronomia ledwo otworzyła lokale, a za chwilę wiele miejsc będzie musiało się zamknąć. Powód jest smutnyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Żona Kosiniaka-Kamysza otrzymała odpowiedź na list do Agaty Dudy. Będziecie zaskoczeni

Jarosińska-Jedynak nie wykluczyła, że jeśli zajdzie taka potrzeba kwota ta może jeszcze zostać zwiększona, zaznaczając jednak, że pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, pod warunkiem, że przedtem ocenią pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. Minister przypomniała również, że pożyczki są bezkosztowe i połączone z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania, a przedsiębiorca spłaca wyłącznie kapitał. Ponadto – jak zaznaczyła minister – może skorzystać z półrocznej karencji i dwumiesięcznych wakacji kredytowych, a spłata pożyczki jest rozkładana nawet na 6 lat.

W rozmowie z PAP szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zapowiedziała również, że resort, wspólnie z marszałkami województw, pracuje nad nowym instrumentem pomocy dla firm - dotacjami na kapitał obrotowy. Szczegóły tego rozwiązania mają być znane pod koniec maja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Zignorowali zasady bezpieczeństwa dotyczące pochówku zmarłych na COVID-19. Konsekwencje są dramatyczne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szumowski ostrzega, ponowne zamknięcie usług nie jest wykluczone. Zła wiadomość dla turystów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News