dopłata
Pixabay/Bru-nO
Autor Komunikaty prasowe - 20 Stycznia 2020

Dopłaty do zakupu auta. Dadzą Ci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Firmy czekają na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dopłat do aut elektrycznych — pisze portal Business Insider. Na dofinansowanie na zakup elektrycznego auta mogą liczyć również zwykli obywatele. Dopłata do auta zasilanego prądem może wynieść nawet do 30 proc. wartości samochodu.

Osoby fizyczne obecnie czekają na nabór wniosków o dopłaty, którego start został wstrzymany ze względu na niedopatrzenia w zakresie kwestii podatkowych.

Dopłaty na e-auta dla firm

W przypadku firm jest jeszcze potrzebna decyzja Komisji Europejskiej, aby również one mogły skorzystać ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Przedsiębiorcy mogliby otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego, ciężarówki, a także skutera, czy łodzi. Należy jednak pamiętać, że dopłata nie będzie możliwa przy zakupie w formie leasingu.

Dofinansowaniem mają być objęte samochody przewożące do 9 osób, które będą zasilane prądem lub wodorem. Obecne rozporządzenie, które reguluje dopłaty przewiduje, że zakupiony samochód na firmę nie może być droższy niż 125 000 zł netto. Jeżeli firma nie jest płatnikiem VAT, to podana kwota jest kwotą brutto. Natomiast dopłata za pojazd to maksymalnie 36 tys. złotych. W procentowym ujęciu nie może to być więcej niż 30 proc. kosztów, które ponosi przedsiębiorca przy zakupie samochodu.

Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachMożesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachCzytaj dalej

Dofinansowanie do samochodów powyżej 8 osób i ciężarówek

Firmy mogłyby też liczyć, że dostaną dofinansowanie nie tylko na auta osobowe, ale też auta przewożące więcej niż 8 osób i ciężarówki. W przypadku tej pierwszej kategorii dofinansowanie jest nieco większe niż w przypadku aut osobowych, ale w ujęciu procentowym jest takie samo i ma ono nie przekroczyć więcej niż 30 proc. wartości pojazdu. Dofinansowanie ma maksymalnie sięgnąć kwoty 70 tys. zł.

Natomiast ciężarówki, czyli pojazdy liczące ponad 12 ton dopuszczalnej masy całkowitej, będą objęte maksymalną dopłatą w wysokości 200 000 zł na jeden pojazd.

Mniejsze pojazdy, ale także służące do przewożenia ładunków ważące między 3,5 a 12 ton otrzymają maksymalnie 150 000 zł.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Łodzie i skutery

"Ciekawostką jest wprowadzenie firmowych dopłat do elektrycznych skuterów, motorów, czy quadów. W tym wypadku takiego zakupu Fundusz Niskoemisyjnego Transportu odda każdemu przedsiębiorcy maksymalnie 30 proc. kosztów, czyli 5 000 zł." - pisze portal.

Na plany dofinansowania elektrycznych pojazdów bardziej przychylnym okiem z pewnością spojrzą też samorządy. Dofinansowanie do autobusów elektrycznych funkcjonujących w ramach transportu publicznego, to 55 proc. kosztów i kwota maksymalna 1 045 000 zł, a trolejbusy 45 proc. i 720 000 zł. Natomiast autobusy zasilane gazem to dopłata w wysokości 15 proc. wartości i sięgająca maksymalnie kwoty 150 000 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News