Dopłaty otrzymają nieliczni
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 7 Listopada 2020

Będą dopłaty do prądu, rekompensaty pokryją rachunki. Wiemy już kto dostanie i nie mamy dobrych wieści

Dobra i zła wiadomość w sprawie zapowiadanych dopłat do prądu dla odbiorców indywidualnych. Dobra to taka, że jeszcze w listopadzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma przedstawić projekt ustawy w tej sprawie. Zła – już wiadomo, że skorzystać będą mogli nieliczni.

Kto skorzysta z dopłat do prądu?

Wszystko wskazuje na to, że zmieniła się rządowa koncepcja w sprawie dopłat do prądu. Przypomnijmy, że na początku roku zakładano, że rekompensatę za prąd otrzymają ci, którzy zużyli w ciągu roku więcej niż 63 kWh energii i mieszczą się I progu podatkowym, co oznacza, że ich roczny dochód nie przekracza 85 528 zł.

Plany te zmieniły się, kiedy projekt ustawy w sprawie dopłat do prądu trafił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zgodnie z obecną wersją, jak podaje Money.pl na rekompensaty będą mogli tylko tzw. odbiorcy wrażliwi, co resort tłumaczy polityką energetyczną Polski i Unii Europejskiej.

- Dedykujemy szczególne środki na ochronę odbiorcy wrażliwego oraz walkę z ubóstwem energetycznym. Dlatego też projekt w poprzednim kształcie nie będzie kontynuowany – podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska w komunikacie przesłanym Money.pl w odpowiedzi na pytanie o radykalną zmianę koncepcji w sprawie dopłat w stosunku do tej z początku roku.

Ponadto resort informuje o intensywnych pracach nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Polska ma czas na jej implementację do końca tego roku.

Kim są wspomniani odbiorcy wrażliwi, którzy będą mogli skorzystać z dopłat do prądu? Chodzi o osoby najuboższe, m.in. podopiecznych pomocy społecznej, emeryci, renciści, ale też osoby najsłabiej zarabiające. Pozostali na rekompensaty nie mają co liczyć.

- Implementacja europejskich przepisów ma na celu ochronę oraz pomoc osobom najuboższym, dla których zaspokojenie podstawowych potrzeb energetycznych stanowi istotny problem. W ramach wdrożenia przepisów dyrektywy w projektowanych przepisach znajdą się m.in. rozwiązania w zakresie ochrony odbiorców wrażliwych i redukcji ubóstwa energetycznego – informuje resort klimatu i środowiska.

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachoduKoronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachoduCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Niski dodatek energetyczny

Portal zwraca uwagę, że wsparcie finansowe dla najuboższych funkcjonuje już w obowiązującej ustawie Prawo energetyczne, tyle, że mało kto może i chce z takiej pomocy skorzystać. Dodatek energetycznu przysługuje osobom spełniającym dochodowe dla dodatku mieszkaniowego (dochód nie wyższy niż: 175 proc. najniższej emerytury dla osoby samotnie gospodarującej, albo 125 proc. najniższej emerytury na każdego członka gospodarstwa domowego). Ponadto dodatkowym kryterium, jakie jest tu brane pod uwagę to powierzchnia lokalu (nie może przekraczać normatywnej powierzchni o więcej niż 30 proc. albo 50 proc., pod warunkiem że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60 proc.).

Co istotne dodatek energetyczny nie jest zbyt wysoki. Obecnie, jak przypomina Money.pl wynosi zaledwie 11,37 zł na miesiąc dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną i 15,80 zł w przypadku gospodarstwa domowego składającego się z 2-4 osób. 4 osób. W przypadku gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej pięciu osób jest to niespełna 19 zł na miesiąc.

Cytowany przez portal Łukasz Batory, specjalista prawa energetycznego podkreśla, że jeśli finalnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska doprowadzi do tego, że z funkcjonującego obecnie dodatku energetycznego będzie mogła korzystać większa liczba osób i dopłaty będą wyższe niż obecnie, to będzie to pożądany kierunek zmian.

Kurs euro zaliczył porządny spadek. Ratunek dla złotego?Kurs euro zaliczył porządny spadek. Ratunek dla złotego?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News