Dopłaty nawet 18 750 zł
praca własna
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Lipca 2020

Wspaniała wiadomość, rozdają nawet 18 750 zł dopłaty na jeden cel. Ty także możesz skorzystać

Od 26 czerwca ruszył nowy program, w jego ramach można dostać nawet 18 750 zł dopłaty. Zaskakujące jednak, że ten nie cieszy się jednak wielką popularnością. A w zasadzie wystąpić po pieniądze może każdy.

Dopłaty do samochodów elektrycznych

Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program ma na celu "uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć służących obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie – poprzez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych".

Lidl wstrzymuje współpracę z największą przetwórnią mięsa w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem PolakówLidl wstrzymuje współpracę z największą przetwórnią mięsa w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem PolakówCzytaj dalej

W ramach programu, który jest częścią Planu Zielonych Inwestycji, dostępne są trzy typy dofinansowań: "Zielony samochód" - dedykowany osobom fizycznym, "Koliber" - dla taksówkarzy oraz "eVan" - dla przedsiębiorców. W ramach programu Zielony Samochód można liczyć na 15% dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Jednak wartość dopłaty nie może przekroczyć 18 750 zł. Drugim ograniczeniem jest to, które wskazuje, że dopłata nie jest przyznawana na auta powyżej ceny 125 tys. zł brutto.

Portal WysokieNapiecie.pl otrzymał dane, z których wynika, że z programu skorzystały dotąd 143 polskie rodziny i dziewięciu przedsiębiorców. Okazuje się, że żaden z taksówkarzy nie przesłał wniosku o przyznanie dopłaty.

W ciągu pierwszych kilku dni po ogłoszeniu naboru, oferta dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego cieszyła się nawet niezłym powodzeniem, jednak były to osoby, które przeważnie już dużo wcześniej podjęły decyzję o zakupie takiego auta i tylko czekały na możliwość dofinansowania od rządu. Spadkową tendencję oddają liczby: ostatniego dnia czerwca do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęły tylko trzy wnioski od osób fizycznych i ani jeden od przedsiębiorców.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dwa razy zastanów się przed zakupami na bazarach. Jedzenie leży w zatrważających warunkach
2. Policja wnioskuje o karę za pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka. Odbył się zgodnie z wolą rodziny

Porażające sceny w Biedronce. Po swoim wybryku Polak może nawet trafić do więzieniaPorażające sceny w Biedronce. Po swoim wybryku Polak może nawet trafić do więzieniaCzytaj dalej

Co jest nie tak? Dlaczego dopłaty nie cieszą się większym powodzeniem?

Jednym z powodów, dla których dofinansowania nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem może być to, że kierowcy mogą obawiać się ograniczonego dostępu do stacji ładowania pojazdów. Nie zachęca także modus operandi NFOŚiGW. Wystarczy przeczytać opinie urzędu w internecie, by zorientować się jak sprawnie działa system przyznający dopłaty.

Jak podaje Wysokie Napięcie, "kluczowe znaczenie ma jednak to, że przedsiębiorcy nie mogą kupić z dopłatą nic poza taksówką lub autem dostawczym, ale tego drugiego nie mogą z kolei wykorzystywać do… działalności transportowej lub spedycyjnej". Z kolei niemal 3/4 kupionych nowych samochodów w Polsce to zakupy dokonane przez przedsiębiorstwa. Te zaś najczęściej sięgają po auta osobowe, których niestety nie ma wsparcia w ramach dopłaty do zakupu auta elektrycznego.

Ogromny wzrost w emeryturach. Nawet 600 zł, seniorzy sami mogą sprawdzić różnicęOgromny wzrost w emeryturach. Nawet 600 zł, seniorzy sami mogą sprawdzić różnicęCzytaj dalej

Ile pieniędzy zostało do rozdania?

Do tej pory udzielono dofinansowań w wysokości 2,4 miliona na "Zielone samochody", zatem budżet ma do rozdysponowania jeszcze ponad 35 milionów złotych w ramach dopłaty w kwocie do nawet 18 750 zł. To raptem połowa tego, ile przewidziano na dofinansowanie samochodów dostawczych. Do dyspozycji pozostaje także cała kwota przewidziana na finansowanie taksówek.

Nabór kończy się 31 lipca, więc zostało już naprawdę niewiele czasu. Tak czy inaczej wątpliwym jest, by budżet na dofinansowanie samochodów elektrycznych został wykorzystany. Warto jednak poważnie zastanowić się nad finansowaniem, ponieważ nie wiadomo, kiedy kolejny program przyznający dopłaty do samochodów elektrycznych ruszy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fani na całym świecie pogrążyli się w żałobie. Nie żyje Ennio Morricone
  2. Padł termin kiedy mogą wrócić maseczki. Minister Zdrowia nie pozostawia złudzeń
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
13 tys. mandatów tylko z jednego powodu. Policja zapowiada, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej13 tys. mandatów tylko z jednego powodu. Policja zapowiada, że nie będzie żadnej taryfy ulgowejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News