Dopłaty do czynszu przewidziane w nowej ustawie
PIOTR GAJEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 28 Listopada 2020

Będą dopłaty do czynszów. Znamy już warunki otrzymania pomocy

Dopłaty do czynszu, wakacje czynszowe i zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach. To jedne z punktów uchwalonej przez Senat ustawy, której celem jest wspomaganie finansowe samorządów. Resort planuje, żeby już od połowy przyszłego roku, wszelkich formalności można było dokonywać przez internet.

Dopłaty do czynszu

Wakacje czynszowe, czy dopłaty do czynszu to jedne z wielu zapisów społecznej części pakietu mieszkaniowego. Ustawa o zmianie niektórych ustaw została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, informuje Business Insider.

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaNie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaCzytaj dalej

- Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Rząd powinien wspierać swoich obywateli, dlatego z zadowoleniem przyjąłem decyzję Senatu - powiedział cytowany przez portal Jarosław Gowin, wicepremier i szef MRPiT.

Wicepremier oświadczył też, że resort jest coraz bliżej końca procedury legislacyjnej pakietu mieszkaniowego, jednak nie oznacza to wcale końca prac.

- Moc pakietu mieszkaniowego została ujęta w różnych, uzupełniających się rozwiązaniach, dostosowanych do potrzeb gmin, obywateli i rynku. Przed nami jeszcze kilka ważnych ustaw, a w nich takie rozwiązania, jak: lokal za grunt, rozwój społecznych agencji najmu oraz prawne uregulowanie działania tzw. kooperatyw mieszkaniowych - wyjaśnił.

Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuSzykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuCzytaj dalej

Wprowadzone zmiany mają pochłonąć 1,1 mld w ciągu 10 lat zł z sektora finansów publicznych. “Z tego 1,6 mld zł w pierwszym roku obowiązywania, a potem przez dwa lata finanse publiczne mają wyjść dzięki niej na plus - głównie w części dotyczącej samorządów” - tłumaczy Business Insider.

Największą część tej kwoty mają stanowić dodatkowe środki w wysokości 1,5 mld zł dla Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pieniądze trafiłyby później do gmin chcących wesprzeć budownictwo społeczne, jednak ich budżety drastycznie ucierpiały przez wydatki związane z epidemią COVID-19.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany
Wszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająWszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająCzytaj dalej

Dopłaty do czynszu do 1500 zł

Po spełnieniu odpowiednich warunków, najemcy mieszkań będą mogli ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Zmiana ma dotyczyć: mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy; podaje Business Insider.

Omawiane wsparcie ma umożliwiać ubieganie się o dodatki mieszkaniowe powiększone o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ponadto, wzrosty mają dotyczyć także dodatków mieszkaniowych dla najemców, także na rynku komercyjnym - do 1500 zł miesięcznie przez sześć miesięcy.

Dopłaty do czynszu mają być przyznawane przez gminy wraz z dodatkiem mieszkaniowym, tym gospodarstwom, które złożą wniosek najpóźniej do końca marca 2021 r.

Najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieNajwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że osoby ubiegające się o dodatek, będą musiały wykazać, że “w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r.”.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownNa tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News