pieniadze-pxhere-cc0
pxhere.com
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Maja 2020

Nawet 12 641,75 zł nowej ulgi może zostać w twojej kieszeni. Starsi Polacy będą jednak wściekli

Dopłata do czynszów dla najemców czy ulga na zakup lub budowę nieruchomości - takie rozwiązanie zostały zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Dopłata i ulga. Nowa ustawa wspiera rynek mieszkaniowy

Jak podaje dziennik, w projekcie ustawy znalazły się rozwiązania mające na celu złagodzenie negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla rynku mieszkaniowego. W Ocenie Skutków Regulacji podkreślono, że jest to uzupełnienie działań rządu, ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych, a także pomoc w postaci dopłaty dla najemców, którzy mogą mieć problem z regularnym opłacaniem czynszu. Poza tym projekt zakłada wprowadzenie ulgi w PIT dla nabywców mieszkań lub budujących dom.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Dopłata do czynszu dzięki SAN

Ustawa reguluje powstawanie i działalność społecznych agencji najmu (SAN), które będą łączyć rynek mieszkań komercyjnych i najemców oraz podnajemców. SAN zajmują się wynajmowaniem mieszkań, oferując długoletni najem z gwarancją czynszu, co daje możliwość obniżenia stawki czynszu od właściciela. Taka ulga może wynieść ponad 20 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Dzień przed zniesieniem obostrzeń opublikowano porażające badania. Łukasz Szumowski może mieć poważne kłopoty

“DGP” pisze, że po wynajęciu od prywatnego właściciela mieszkania mogą zostać podnajęte przez SAN osobom, które są w trudnej sytuacji materialnej. Podnajemcy, którzy będą spełniać ustawowe kryteria dochodowe, będą mogli się ubiegać o dopłaty do czynszów.

Ulga w PIT

Poza dopłatą do czynszu istotnym elementem projektu jest także ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom na własnej działce. “DGP” pisze, projekt zakłada wprowadzenie tzw. ulgi na zasiedlenie.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

Wysokość ulgi będzie powiązana z wielkością rodziny. A to oznacza, że im więcej dzieci, tym większa ulga. Maksymalna kwota ulgi będzie zależna od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Gorzej, że na ulgę będzie obowiązywać limit wiekowy. Ulga będzie dostępna dla osób do 35. roku życia.

Na podstawie aktualnych danych (czwarty kwartał 2019 r.) “DGP” podaje, ile mogłaby wynosić ulga:

 • podatnik (singiel) - 4 597 zł
 • podatnik z 1 dzieckiem - 5 746,25 zł
 • podatnik z 2 dzieci - 6 895,50 zł
 • podatnik z 3 dzieci - 8 044,75 zł

Z kolei w przypadku małżeństw kwoty ulgi wyglądałyby tak:

 • małżeństwo bezdzietne - 9 194 zł
 • z 1 dzieckiem - 10 343,25 zł
 • z 2 dzieci - 11 492,50 zł
 • z 3 dzieci - 12 641,75 zł

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Autobus uderzył w drzewo, 10 osób jest rannych. Trwa akcja ratunkowa. Poważny wypadek pod Warszawą.
 2. Została mamą w wieku 13 lat. Rówieśnicy szydzili z niej i wróżyli ponurą przyszłość, zaskoczyła jednak wszystkich
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
 5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
 6. Strzelanina z udziałem aż 100 osób pod stolicą. Do akcji wkroczyła policja, dramatyczne doniesienia z Ukrainy
1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzy1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News