Dopłata do czynszu wynajmowanego mieszkania
biznesinfo
Autor Maria Glinka - 27 Kwietnia 2020

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkach

Dopłata do czynszów w wynajmowanych mieszkaniach ma być ogłoszona jeszcze dziś przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. Z dofinansowania będą mogły skorzystać jednak tylko dwie grupy obywateli, jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita.

Dopłata pod dwoma warunkami

Dopłata do czynszów ma być kolejną formą pomocy finansowej, którą zostaną objęci obywatele. Na dofinansowanie będą mogli liczyć najemcy mieszkań, którzy w wyniku pandemii utracili pracę lub nie mają dochodów w związku z czym nie są w stanie uregulować rachunków, jak wynika z nieoficjalnych doniesień Rzeczpospolitej.

Dopłata do dodatku mieszkaniowego miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca, a szczegółowe informacje w tej sprawie ma jeszcze dzisiaj przedstawić wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz – pisze Rz.

Po cichu w tarczy antykryzysowej wejdzie w życie dramatyczny przepis. Miłośnicy zwierząt będą zrozpaczeniPo cichu w tarczy antykryzysowej wejdzie w życie dramatyczny przepis. Miłośnicy zwierząt będą zrozpaczeniCzytaj dalej

Wymogi formalne

O dopłatę będą mogli aplikować najemcy wszystkich mieszkań – komunalnych, spółdzielczych, towarzystw budownictwa społecznego czy wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.

Każdy, kto zechce skorzystać z pomocy finansowej, będzie musiał w pierwszej kolejności zgłosić się o przyznanie dodatku mieszkaniowego do urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej. Takie dofinansowanie przysługuje na mocy ustawy o dodatkach mieszkaniowych z 2001 r.

Jeżeli go otrzyma, to dodatek pokryje część wydatków mieszkaniowych, a reszta zostanie pokryta w ramach dofinansowania od państwa, które może wynieść maksymalnie 1500 zł w skali miesiąca.

Okres przysługiwania dopłaty od państwa ma wynosić pół roku, ponieważ na tyle przyznaje się dodatek mieszkaniowy. Mimo że rząd planuje wdrożyć przepisy dopiero 1 lipca 2020 r. to dopłata ma obowiązywać od dnia wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego (13 marca).

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitWP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

Dodatek mieszkaniowy dla wszystkich, a dopłata od rządu już nie

Obecnie o dodatek mogą wystąpić zarówno najemcy, jak i posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich lub własnościowych oraz właściciele mieszkań lub domów wielorodzinnych. Mogą się o niego starać również osoby płacące odszkodowanie za lokal zajmowany bez tytułu prawnego, jeśli przysługuje im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego.

Dlatego też wprowadzenie nowych przepisów może być oznaką nierównego traktowania. „Dlaczego tylko najemcy będą mogli liczyć na wsparcie od rządu? (…) Właściciel mieszkania może mieć takie same problemy jak najemca albo nawet większe” – zwraca uwagę Leszek Hardek z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Właśnie zakończono poszukiwania 3,5-letniego Kacperka na rzece Kwisa. Najnowsze doniesienia policji niepokoją

Inne propozycje specjalistów

Zdaniem ekspertów bardziej rozsądnym rozwiązaniem byłoby znowelizowanie ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Specjaliści twierdzą, że fundamentalne znaczenie miałaby zmiana kryterium dochodowego dla osób poszkodowanych przez pandemię. Na ten moment dochód osoby starającej się o dodatek nie może przekroczyć 175 proc. najniższej emerytury (czyli 1925 zł), a w kontekście osoby samotnej – 125 proc. (1375 zł). Osoby, które mają większe dochody mają szansę na dodatek, ale o niższej wartości.

Piotr Pałka z Kancelarii Prawnej Derc Pałka uważa, że osób poszkodowanych wskutek epidemii „nie powinny obowiązywać przepisy o powierzchni normatywnej”.

Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniRząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniCzytaj dalej

Na ten moment w wyznaczaniu wysokości dodatku gminy i ośrodki biorą pod uwagę powierzchnię mieszkania. Dodatek przysługuje na konkretną liczbę metrów i dla jednej osoby wynosi 35 mkw., dla dwóch – 40 mkw., trzech – 45 mkw., czterech – 55 mkw., pięciu – 65 mkw.

Eksperci proponują także, aby zamiast dodatku do opłaty czynszowej zmniejszyć np. opłaty za wywóz śmieci czy prąd.

Poza tym dodatkowe pieniądze od rządu są zbędne zdaniem niektórych przedstawicieli władz samorządowych. „Dodatki do mieszkań sprawdzają się. Wiele osób z nich korzysta. To wystarczająca forma pomocy” – wyznał Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pękła rura, ludzie aż odskoczyli. Woda wytrysnęła kilka metrów w górę
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tłumy ludzi na deptaku we Włoszech. Wielu bez maseczek, władze są wściekłe
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News