Dopłata na zakup samochodu
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 25 Listopada 2019

Dadzą ci dopłatę na zakup nowego auta. Nawet 37,5 tys. złotych

Dopłata na zakup samochodu to nowy pomysł polskich władz. Ministrowie energii oraz finansów, inwestycji i rozwoju podpisali rozporządzenie w tej sprawie. Przy zakupie można otrzymać nawet 37,5 tys. złotych.

Dopłata na zakup samochodu stała się faktem. Podpisane przez członków rządu Mateusza Morawieckiego rozporządzenie ma zachęcać Polaków do kupna nowych samochodów o napędach alternatywnych. Jakich? Mowa o samochodach elektrycznych oraz napędzanych wodorem. Istnieją jednak odpowiednie limity i obostrzenia dotyczące tego, kiedy dopłata będzie przyznawana.

Przede wszystkim oferta kierowana jest do osób fizycznych, czyli zwykłych Polaków - choć ubiegać się o dofinansowanie niebawem będą mogli także przedsiębiorcy, gdyż odpowiednia ustawa jest już przygotowywana. Sama dopłata wynosić ma około 30%, ale nie więcej niż 37,5 tys. złotych, ponieważ w wypadku auta droższego niż 125 tys. złotych dopłata nie przysługuje. Natomiast w wypadku samochodów napędzanych wodorem dopłata może wynieść do 30% ceny, ale maksymalnie 90 tys. złotych przy koszcie 300 tys. złotych za samochód w ogóle.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

Dopłata na zakup samochodu

Kolejny warunek otrzymania dopłaty to użytkowanie zakupionego przy pomocy dopłaty auta przez przynajmniej dwa lata. Co więcej, auto musi być zarejestrowane w Polsce i dopuszczone do ruchu drogowego. To jednak nie wszystko - ustawodawca zastrzega sobie, jak podaje Business Insider Polska, że auto musi być ubezpieczone od "uszkodzeń, zniszczeń oraz utraty na skutek zderzeń, kolizji, zdarzeń losowych, uszkodzeń przez osoby trzecie oraz kradzieży". Jeśli warunki nie zostaną spełnione, osoba, której dopłata została udzielona, będzie musiała ją zwrócić w całości wraz z odsetkami.

Business Insider Polska podaje też za Rzeczpospolitą, że obecnie w pułapie do 125 tys. złotych w Polsce zakupić można jedynie trzy modele aut elektrycznych. Mowa o smart EQ fortwo, smart EQ forfour i Volkswagenie e-Up. Jak wytłumaczył Jan Kobus z Polskiej Izby Motoryzacji, skala wsparcia, jaką oferuje polska władza, jest współmierna do możliwości polskiego budżetu. Z kolei w sierpniu ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda mówił, iż wierzy w obniżenie cen aut elektrycznych, które spowodowane miałoby być właśnie wspomnianymi dopłatami.

Trzynasta emerytura jednak będzie później. Morawiecki zdradził datę wypłatTrzynasta emerytura jednak będzie później. Morawiecki zdradził datę wypłatCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News