dopłata
Pixabay/JACLOU-DL
Autor Maria Glinka - 25 Lutego 2020

Nowe dopłaty z resortu rolnictwa. Na krowę dostaniesz więcej niż na dziecko

Dopłata dla rolników, którzy poprawią warunki życia swoich zwierząt, wejdzie w życie marcu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na którą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje przeznaczyć 50 mln euro ze środków unijnych.

Dopłaty zgodnie z zapowiedziami

Dopłaty dla rolników stanowią realizację programu "Krowa plus", który był jedną z obietnic PiS przed ubiegłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Słynna "piątka Kaczyńskiego" zakładała dofinansowanie dla rolników, które w formie ustawy zostało bezzwłocznie poddane procedurze legislacyjnej. 23 stycznia doszło do nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z 2015 r., której realizacja zakłada wykorzystanie środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego.

Wystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomyWystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomyCzytaj dalej

Na ile pieniędzy mogą liczyć rolnicy?

Jak podaje money.pl, hodowcy trzody otrzymają rocznie 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego w wysokości 185 zł jest wypasanie krowy przez co najmniej 120 dni w roku.

W odniesieniu do mlecznych krów trzymanych w grupie w budynku dopłata wyniesie 595 zł rocznie na każde zwierzę, jeżeli powierzchnia dla każdego z nich zwiększy się o 20 proc. ponad wymogi minimalne. 329 zł otrzymają hodowcy krów mamek, którzy zapewnią im dostęp do wybiegu poza okresem wypasu (od 16 października do 14 marca) - pisze Gazeta Prawna.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Wsparcie dla tysięcy hodowców świń i krów

Dofinansowanie będzie przysługiwało rolnikom, którzy zadbają o dobrostan swoich zwierząt i umozliwią im pełniejsze realizowanie potrzeb behawioralnych. Wsparcie finansowe ma zrekompensować koszty poniesione w wyniku podnoszenia standardu życia zwierząt.

Wniosek o dofinansowanie będzie można składać elektronicznie. Co więcej, nowe przepisy zakładają, że o dopłatę do dobrostanu zwięrząt można się ubiegać w ramach oświadczenia o dopłaty bezpośrednie. Według szacunków resortu rolnictwa ze wsparcia finansowego skorzysta ok. 65 tys. hodowców w ciągu dwóch lat realizowania programu. Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News