Donosy składamy w wypadku niewłaściwej stawki VAT na fakturze czy nielegalnego zatrudnienia
fot. publicdomainpictures.net
Autor Komunikaty prasowe - 29 Stycznia 2020

Polacy donoszą na potęgę. Nawet kilkadziesiąt skarg dziennie, na ciebie pewnie też

Donos do fiskusa podstawowym narzędziem informowania o nieprawidłowościach w firmie? Jak informuje portal bankier.pl, średnio do Urzędów Skarbowych w całym kraju wpływa 60 donosów dotyczących m.in. niewłaściwej stawki VAT na fakturze, nielegalnego zatrudnienia lub wypłacania części wynagrodzenia pod stołem.

Donos przez telefon

Donosy są przede wszystkim składane do Urzędów Skarbowych w tradycyjnej formie, jaką jest list lub pojawienie się na terenie urzędu osobiście, ale dodatkową formą złożenia informacji o nieprawidłowościach jest także Krajowy Telefon Interwencyjny.

To, że ta forma jest coraz bardziej atrakcyjna do przekazywania informacji istotnych z punktu widzenia Urzędu Skarbowego, przemawiają dane — w województwie dolnośląskim w 2019 roku przekazano 295 informacji sygnalnych, a przy pomocy telefonu aż 432.

Szykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejSzykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejCzytaj dalej

W skargach donoszący najczęściej informują o prowadzeniu nielegalnej działalności gospodarczej (mechanicy, kosmetyczki), niewydaniu paragonu, nielegalnej sprzedaży w internecie, a także zatrudnianych "na czarno" pracownikach oraz wypłacaniu wynagrodzenia "pod stołem".

Cześć donosów jest bezpodstawna i wiąże się z nieznajomością prawa. Można w Polsce od niedawna prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną oraz można nie posiadać kasy fiskalnej, gdy obrót nie jest większy niż 20 000 zł.

Dlaczego donosimy?

Przyczyną donosów może być nie łamanie prawa, ale zatarg między przedsiębiorcami. - Wszystkie donosy są poddawane analizie. Informacje o nieprawidłowościach zawarte w donosach potwierdzają się tylko w niewielkim stopniu. Znaczna ich część wynika z wewnętrznych konfliktów pomiędzy podatnikami lub konkurencją – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Leszek Bielecki.

Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Natomiast w wypadku wielu donosów nie obywa się także bez emocji. - Zdecydowana większość doniesień jest anonimowa. Do jednostek KAS wpływają również informacje, które winny być skierowane do innych instytucji (policja, ZUS, PIP). Wśród kierowanych do jednostek KAS informacji sygnalnych są zarówno informacje anonimowe, jak i podpisane, przy czym te zawierające faktyczne dane nadawcy stanowią zdecydowaną mniejszość. Treść i sposób formułowania informacji wskazuje często na emocjonalny stosunek zawiadamiającego. Można się zatem domyślać, że informacje najczęściej przekazują osoby skonfliktowane ze sobą w codziennym życiu, spokrewnione ze sobą, sąsiedzi, byli wspólnicy i pracownicy – wyjaśnia Bartosz Stróżyński z IAS w Bydgoszczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko
17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwis17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News