Tusk
flickr, Arno Mikkor
Autor Komunikaty prasowe - 19 Października 2019

Tusk zostaje w Brukseli. Schetyna złożył specjalny wniosek

Donald Tusk został powołany na lidera Europejskiej Partii Ludowej - w tej sprawie oficjalnie złożył wniosek Grzegorz Schetyna. Szef PO uargumentował swoją decyzję następująco: "Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPL namawiali wszyscy".

Donald Tusk powołany na lidera Europejskiej Partii Ludowej

Donald Tusk spotkał się w czwartek z Grzegorzem Schetyną w stolicy Belgii. Efektem tego spotkania jest wniosek o powołanie obecnego szefa Rady Europejskiej na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL, ang. European People's Party - EPP).

"Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPP namawiali w Europie wszyscy, łącznie z obecnym szefem Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tusk się zgodził, a ja, jako szef jego macierzystej partii, podpisałem zgłoszenie tej kandydatury" - powiedział w piątek Schetyna PAP.

Koniec kadencji

W grudniu skończy się kadencja Donalda Tuska, obejmującego funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Gdy został zapytany jakiś czas temu, czy ma zamiar ubiegać się końcem listopada w Zagrzebiu o stołek szefa Europejskiej Partii Ludowej powiedział, że otrzymał taką propozycję. Przyznał, że nie wyklucza opcji kandydowania na szefa EPL.

Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąWszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąCzytaj dalej

"Zaangażowanie w EPL, inaczej niż bycie szefem Rady Europejskiej, nie wyklucza zaangażowania w sprawy krajowe i nie mówię tu o wyborach prezydenckich, tylko generalnie o moim powrocie do takiej aktywności w życiu publicznym w Polsce. Ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma mnie przed pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie" - dodał Tusk.

Start w wyborach prezydenckich nie zostaje przekreślony

W rozmowie z PAP Grzegorz Schetyna powiedział, że jeśli Tusk zostanie liderem Europejskiej Partii Ludowej, wcale to nie przekreśli jego szansy na startowanie w wyborach prezydenckich. "Ta kwestia jest otwarta" - skomentował.

Ostatni szczyt unijny

Wczoraj miało miejsce zakończenie ostatniego szczytu unijnego, zgodnie z harmonogramem prac Rady Europejskiej. Wzięli w nim udział szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Donald Tusk miał okazję podziękować szefowi KE Jean-Claude Junckerowi za wspólną pracę i solidarność. “Podziękował też dziennikarzom za cierpliwość, uczestnictwo w późnych konferencjach prasowych i śmiech z żartów, które "nigdy nie były śmieszne" - napisał Bankier.pl.

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachKupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  6. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News