Dokument PiS ze strategią na najbliższe lata
Wikimedia/Adrian Grycuk, (CC BY-SA 3.0 PL)
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Listopada 2020

Odkryto dalekosiężne plany PiS aż do 2030 roku. Ujawniono rządowy dokument ze szczegółową strategią

Dokument PiS „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, do którego dotarł DGP, dotyczący planów partii na najbliższe lata, jako priorytety wymienia m.in. dalszą współpracę z Unią Europejską. PiS rozważa także korekty terytorialne i zmiany dotyczące systemu finansowania samorządów.

Dokument PiS - startegia na kolejne lata

Dokument PiS „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, do którego dotarł portal Dziennik Gazeta Prawna, liczy 160 stron. Przedstawiono w nim strategię, którą ma kierować się partia w ciągu najbliższych kilku lat.

W dokumencie wskazano także największe problemy i wyzwania, z którymi państwo ma się mierzyć i wskazuje na konkretne plany dotyczące ich rozwiązania.

Na samym wstępie dziennik zaznacza, że w dokumencie zakłada się mocne osadzenie Polski w UE, co po ostatnich w wydarzeniach, związanych z wetem unijnego budżetu, może wydawać się zaskakujące. W przestrzeni medialnej mówiono nawet o planowanym przez Zjednoczoną prawicę polexicie.

Dokument ma wręcz zakładać “wpisanie Polski w politykę i strategię Wspólnoty”, podaje DGP. W kwestiach związanych z bezpieczeństwem zakłada się m.in. wzmacnianie systemu Schengen, a także wyciąganie wniosków po ostatnich kryzysach: migracyjnym i covidowym.

Sklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Dawno już nie było podobnej sytuacjiSklepy będą zamknięte przez ponad trzy dni. Dawno już nie było podobnej sytuacjiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. B. gwiazda "M jak miłość" o Strajku Kobiet: "Krzyczące, wulgarne i agresywne"
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?Czytaj dalej

Pieniądze z Unii

Dokument zwraca uwagę m.in. na problemy w strategii dotyczącej korzystania z funduszy Unii Europejskiej. Zadaniem PiS ma być zatem zwiększenie efektywności w korzystaniu z zasobów finansowych z UE, którymi bezpośrednio zarządza Komisja Europejska.

„Działaniem istotnym jest systemowa aktywizacja dużego przemysłu/spółek Skarbu Państwa i jednostek B+R w zakresie aplikowania do programów zarządzanych centralnie przez KE, w tym do Horyzontu 2020”, przekazał DGP.

Co ciekawe w projekcie nie mówi się jedynie o korzyściach, jakie płyną z członkostwa we wspólnocie. Ważną kwestią ma być też wpisanie polskiej strategii w duże strategie unijne, jak np. w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada osiągnięcie neutralności oddziaływania gospodarki europejskiej na klimat i środowisko do 2050 r.

Dokument pokazuje głębokie przekonanie osób zorientowanych w sprawie, urzędników rządowych, premiera i jego ministrów, że członkostwo w UE jest potężnym narzędziem rozwojowym Polski i nie można z niego rezygnować – skomentował cytowany przez DGP ekonomista prof. Witold Orłowski.

Polacy znaleźli sposób na zakupy w centrach handlowych. Wystarczyło zaproszeniePolacy znaleźli sposób na zakupy w centrach handlowych. Wystarczyło zaproszenieCzytaj dalej

Rola samorządów

W tej materii nie szykują się raczej żadne wielkie zmiany. Strategia PiS dotycząca działania samorządów jest raczej kontynuacją już obranej ścieżki. W dokumencie wskazano m.in. na „potrzebę pogłębionych badań dotyczących podziału terytorialnego państwa na poziomie gminnym w aspekcie funkcjonowania układów gmin obwarzankowych”, cytuje DGP.

Gmin obwarzankowych jest w Polsce 158. Są to gminy mające siedzibę w mieście nienależącym do niej. Zapis w dokumencie implikuje, że zakłada się rozwiązanie tego problemu w najbliższej przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jutro szykujcie się na kompletny paraliż. Punkt 16 wyjadą na ulice, chcą zablokować wszystko
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Tragiczna śmierć znanego piłkarza. Miał tylko 33 lata, był prawdziwą legendą swojego klubu
  7. Wielki hit. Ciasto "Pychotka", któremu absolutnie nikt się nie oprze
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News