
Odkryto dalekosiężne plany PiS aż do 2030 roku. Ujawniono rządowy dokument ze szczegółową strategią
Dokument PiS „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, do którego dotarł DGP, dotyczący planów partii na najbliższe lata, jako priorytety wymienia m.in. dalszą współpracę z Unią Europejską. PiS rozważa także korekty terytorialne i zmiany dotyczące systemu finansowania samorządów.
Dokument PiS - startegia na kolejne lata
Dokument PiS „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, do którego dotarł portal Dziennik Gazeta Prawna, liczy 160 stron. Przedstawiono w nim strategię, którą ma kierować się partia w ciągu najbliższych kilku lat.
W dokumencie wskazano także największe problemy i wyzwania, z którymi państwo ma się mierzyć i wskazuje na konkretne plany dotyczące ich rozwiązania.
Na samym wstępie dziennik zaznacza, że w dokumencie zakłada się mocne osadzenie Polski w UE, co po ostatnich w wydarzeniach, związanych z wetem unijnego budżetu, może wydawać się zaskakujące. W przestrzeni medialnej mówiono nawet o planowanym przez Zjednoczoną prawicę polexicie.
Dokument ma wręcz zakładać “wpisanie Polski w politykę i strategię Wspólnoty”, podaje DGP. W kwestiach związanych z bezpieczeństwem zakłada się m.in. wzmacnianie systemu Schengen, a także wyciąganie wniosków po ostatnich kryzysach: migracyjnym i covidowym.
DZISIAJ GRZEJE:
- Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
- B. gwiazda "M jak miłość" o Strajku Kobiet: "Krzyczące, wulgarne i agresywne"
- Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Pieniądze z Unii
Dokument zwraca uwagę m.in. na problemy w strategii dotyczącej korzystania z funduszy Unii Europejskiej. Zadaniem PiS ma być zatem zwiększenie efektywności w korzystaniu z zasobów finansowych z UE, którymi bezpośrednio zarządza Komisja Europejska.
„Działaniem istotnym jest systemowa aktywizacja dużego przemysłu/spółek Skarbu Państwa i jednostek B+R w zakresie aplikowania do programów zarządzanych centralnie przez KE, w tym do Horyzontu 2020”, przekazał DGP.
Co ciekawe w projekcie nie mówi się jedynie o korzyściach, jakie płyną z członkostwa we wspólnocie. Ważną kwestią ma być też wpisanie polskiej strategii w duże strategie unijne, jak np. w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada osiągnięcie neutralności oddziaływania gospodarki europejskiej na klimat i środowisko do 2050 r.
– Dokument pokazuje głębokie przekonanie osób zorientowanych w sprawie, urzędników rządowych, premiera i jego ministrów, że członkostwo w UE jest potężnym narzędziem rozwojowym Polski i nie można z niego rezygnować – skomentował cytowany przez DGP ekonomista prof. Witold Orłowski.
Rola samorządów
W tej materii nie szykują się raczej żadne wielkie zmiany. Strategia PiS dotycząca działania samorządów jest raczej kontynuacją już obranej ścieżki. W dokumencie wskazano m.in. na „potrzebę pogłębionych badań dotyczących podziału terytorialnego państwa na poziomie gminnym w aspekcie funkcjonowania układów gmin obwarzankowych”, cytuje DGP.
Gmin obwarzankowych jest w Polsce 158. Są to gminy mające siedzibę w mieście nienależącym do niej. Zapis w dokumencie implikuje, że zakłada się rozwiązanie tego problemu w najbliższej przyszłości.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Jutro szykujcie się na kompletny paraliż. Punkt 16 wyjadą na ulice, chcą zablokować wszystko
- Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
- Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
- Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
- Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
- Tragiczna śmierć znanego piłkarza. Miał tylko 33 lata, był prawdziwą legendą swojego klubu
- Wielki hit. Ciasto "Pychotka", któremu absolutnie nikt się nie oprze
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
