Rządowe dofinansowanie
Obraz Gosia K. z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 23 Października 2020

Nie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programu

Rząd rusza z kolejną edycją dofinansowań. Można zgarnąć nawet 37 tysięcy złotych, wystarczy spełnić kilka warunków. Z programu skorzystało już tysiące osób, a zapowiada się, że będzie ich jeszcze więcej.

Rusza nowa odsłona rządowego programu dotacji "Czyste powietrze". Kwoty dofinansowań na wymianę źródła ciepła są większe niż dotychczas. Podwyższone zostały dofinansowania dla właścicieli zarówno domów jednorodzinnych, jak i dla osób zamieszkujących w wydzielonych mieszkaniach. Na wymianę źródła ogrzewania dostać teraz można nawet 37 tysięcy złotych. Aby starać się o pieniądze należy spełnić kilka warunków.

Dofinansowanie od rządu nawet do 37 tys. złotych

Jak informuje TVP 3 Szczecin, jedna z mieszkanek województwa zachodniopomorskiego już skorzystała z dotacji. Kobieta dotychczas miała w swoim gospodarstwie stary i wysłużony piec na drzewo. Dzięki wsparciu z programu "Czyste powietrze" udało jej się wymienić "kopciucha" na nowy, bardziej ekologiczny piec.

– Jesteśmy zadowoleni z tego pieca. Jest dużo mniej pracy, ciepło jest cały czas w domu, bo tak to trzeba było cały czas pilnować i rozpalać. Piec jest automatyczny, tylko należy temperaturę ustawić, ile się chce – wskazuje w rozmowie z TVP 3 Szczecin Pani Anna Kuźnicka, mieszkanka woj. zachodniopomorskiego, która skorzystała z programu dotacji "Czyste powietrze".

Niemcy zaostrzają prawo dla Polaków. Od soboty wjazd tylko pod jednym warunkiemNiemcy zaostrzają prawo dla Polaków. Od soboty wjazd tylko pod jednym warunkiemCzytaj dalej

Jak informuje telewizja, liczba osób, które skorzystały ze wsparcia stale się zwiększa. Tylko na Pomorzu Zachodnim urzędy gmin przyjęły i pozytywnie rozpatrzyły aż 4700 wniosków o dofinansowanie. Przyznano świadczenia na kwotę przekraczającą 87 milionów złotych.

Program bije rekordy popularności

To jednak dopiero początek. Jak ujawniają dziennikarze, urzędy spodziewają się, że wniosków będzie znacznie więcej. Stanie się tak dlatego, że w programie zaszły bardzo istotne zmiany. Zwiększyła się dotacja, którą przyznaje rząd. Dotychczasowa maksymalna kwota dofinansowania na poziomie 32 tysięcy złotych została podwyższona do poziom 37 tysięcy na jedno gospodarstwo. Wiele wskazuje także na to, że gminy same chętniej będą informowały mieszkańców o programie, ponieważ przygotowano dla nich specjalne premie.

Michał Kurtyka informował: – Poziom podwyższony dla tych najuboższych, gdzie będzie można 32, a nawet 37 tysięcy złotych uzyskać – wskazywał Minister Klimatu i Środowiska cytowany przez telewizję TVP 3 Szczecin. Co trzeba zrobić by starać się o pieniądze z rządowego programu dotacji "Czyste powietrze"?

Restauracje do zamknięcia, zakaz opuszczania domu, a dzieci na nauczanie zdalne. Znamy listę planowanych obostrzeńRestauracje do zamknięcia, zakaz opuszczania domu, a dzieci na nauczanie zdalne. Znamy listę planowanych obostrzeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Jak dowiadujemy się ze źródła, warunkiem przystąpienia do programu jest zaświadczenie o dochodach wydane przez urząd gminy. Celem programu jest wspieranie osób najuboższych w wymianie źródła ciepła na ekologiczne. Zgodnie z założeniami, dotacja na podwyższonym poziomie przysługuje, gdy dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1400 zł.

W gospodarstwach domowych, które zamieszkuje jedna osoba ten limit został ustanowiony na poziomie 1960 zł. W pozostałych przypadkach, gdy dochód jest wyższy, dotacja przysługuje na standardowym poziomie, czyli do 30 tys. złotych. To nadal ogromne pieniądze.

Gminy będą zachęcać

Gminy najprawdopodobniej będą starały się zachęcić swoich mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. Wypłacanie dotacji będzie dla gmin opłacalne. Druga edycja rządowego programu "Czyste powietrze" zakłada bowiem, że każdy rozpatrzony wniosek będzie dawał do 100 złotych premii do gminnej kasy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domówBiedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domówCzytaj dalej

– Bardzo istotne dla nas jest też dotarcie do Polski gminnej, powiatowej wykorzystując włodarzy tych miejscowości, bo nie ma nic gorszego niż tworzenie programu zza biurka – stwierdził Paweł Mirowski, z-ca prezesa NFOŚiGW w województwie zachodniopomorskim, którego archiwalną wypowiedź przytacza TVP 3 Szczecin.

Ogromne pieniądze na stole

Podstawowe dofinansowanie na poziomie do 30 tysięcy złotych zaplanowane jest dla osób, których dochody nie przekraczają 100 tysięcy złotych w skali roku. Dofinansowanie jest przyznawane właścicielom domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali w takiej zabudowie.

W skali ogólnopolskiej program "Czyste Powietrze" odnosi niesamowite sukcesy i bije rekordy popularności. Jak dotąd złożono w całej Polsce aż 172 tysiące wniosków o dofinansowanie, a kwota o jaką ubiegają się Polacy przekracza już 3 miliardy złotych. Jak informuje szczecińska TVP, rząd chce by do 2029 roku na poprawę jakości powietrza nad Wisłą spożytkować aż 100 miliardów złotych.

Polacy nie boją się płacić gotówką, uważają, że nie przenosi wirusa. Czy słusznie?Polacy nie boją się płacić gotówką, uważają, że nie przenosi wirusa. Czy słusznie?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Ważny apel PKP ws. 1 listopada. Jest ostrzeżenie przed podróżamiWażny apel PKP ws. 1 listopada. Jest ostrzeżenie przed podróżamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News