Dofinansowanie do wymiany pieca liczone w dziesiątkach tysięcy złotych jest na wyciągnięcie ręki
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Listopada 2019

Dadzą 40 tys. zł na generalny remont w domu. Tysiące Polaków może zawalczyć o dofinansowanie

Dofinansowanie na wymianę pieca węglowego może wynieść od 6 tysięcy do nawet 40 tysięcy złotych. W największych polskich miastach do wymiany zostało ok. 170 tys. nieekologicznych pieców.

Dofinansowanie na wymianę pieca - Wrocław

Dofinansowanie jednorazowe od 25 proc. do 15 tys. zł można otrzymać we Wrocławiu. Miasto chce przeznaczyć na walkę ze smogiem 330 mln zł. Jak podaje bankier.pl, w ramach programu Kawka Plus Wrocław zwróci 100 proc. kosztów, jeśli nie przekroczą one 15 tys. zł. Ale to nie wszystko - miasto daje też dofinansowanie na wymianę okien - 1000 zł na każde. Miasto ma też ulgi podatkowe dla mieszkańców lokali komunalnych, a to właśnie w takich jest najwięcej przestarzałych pieców. We Wrocławiu zostało ich 20 tys. W tym roku złożono 1116 wnioski o wymianę. A do wykorzystania jest jeszcze 15 mln zł.

W Warszawie dają więcej

Warszawa chce się pozbyć wszystkich piecy do 2022 roku. Na walkę ze smogiem przeznaczono 300 mln zł. - “Szacuje się, że w Warszawie około 13,5 tys. budynków jest niepodłączonych do sieci ciepłowniczej ani gazowej, z czego 5,5 tys. zostało już zinwentaryzowanych. Pozostałe 8 tys. czeka kontrola. W zasobie komunalnym na początku 2019 r. było 1446 „kopciuchów”. Do końca tego roku Warszawa wymieni 540 pieców na ekologiczne źródło ogrzewania. Zgodnie z przyjętym harmonogramem ostatnie miejskie kopciuchy zostaną zlikwidowane do końca 2021 r.” - powiedziała cytowana przez bankier.pl Dominika Wiśniewska z wydziału prasowego warszawskiego magistratu.

Dofinansowanie w Warszawie będzie najkorzystniejsze, jeśli wniosek zostanie złożony do końca 2020 roku - miasto zwróci wtedy 100 proc. kosztów. Rok Później kwota spadnie do 90 proc, a w 2022 roku do 70 proc. Ma to być motywacja dla mieszkańców, aby jak najszybciej wymienić piece. Kwoty dofinansowania od 10 tys. do 40 tys. zł.

Poznań podwaja dotację

W stolicy Wielkopolski od 2018 roku działa Program “Kawka Bis”. W Poznaniu do wymiany jest jeszcze ok. 25 tys. trujących pieców. Do niedawna dofinansowanie wynosiło 6 tys. zł. Jednak teraz urzędnicy zdecydowali, by podwoić dofinansowanie - informuje bankier.pl. Dotacje będą wynosić do 12 tys. zł lub 15 tys. jeśli piec zostanie zamieniony instalacją fotowoltaiczną.

Renty mogą urosnąć kolosalnie. Projekt podwyżek jest już gotowyRenty mogą urosnąć kolosalnie. Projekt podwyżek jest już gotowyCzytaj dalej

Łódź ma nadal gigantyczny problem

Odkąd miasto ruszyło z programem wymiany pieców, udało się pozbyć 2 tys. “kopciuchów. Jednak w Łodzi do wymiany jeszcze ponad 100 tys. pieców węglowych - podaje bankier.pl. Jeśli wnioski są składane indywidualnie, to mieszkańcy mogą liczyć na 80 proc. dofinansowania. Natomiast jeśli wspólnota mieszkaniowa zdecydowała o przyłączeniu do miejskiej sieci cieplnej lub gazowej to mogła otrzymać 50 tys. zł.

Gdańsk stoi w miejscu

W Gdańsku wnioski składa się bardzo mało mieszkańców. W zeszłym roku było ich zaledwie 360. Mieszkańcy mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł. Wspólnoty mogą liczyć na 20 tys. zł. W Gdańsku do wymiany pozostaje jeszcze ok. 6 tys. pieców węglowych.

Sukces w Krakowie

W Krakowie zlikwidowano już 90 proc. pieców. W ostatnich latach miasto przeznaczyło na tę walkę ok. 343 mln zł i wymieniono 45 tys. “kopciuchów”. Na te chwilę do wymiany pozostało jeszcze ok. 4 tys. pieców. Miasto daje dofinansowanie od 60 do 100 proc. W tym roku wpłynęło 1166 wniosków.

Biedronka szykuje we wtorek prawdziwy hit. Zakupy zrobisz nawet o 23% taniejBiedronka szykuje we wtorek prawdziwy hit. Zakupy zrobisz nawet o 23% taniejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co dzieje się z Jolantą Kwaśniewską? Ikona stylu z trudem przeżyła koniec prezydentury męża
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News