Dofinansowanie dla przedsiębiorców
pixabay.com BeatriceBB
Autor Konrad Karpiuk - 22 Grudnia 2020

Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł, a to nie wszystko

Dofinansowanie dla przedsiębiorczych, ale bezrobotnych Polaków sięgnie nawet 23 tys. zł. To maksymalna kwota, jaką można uzyskać w ramach programu "Grant na start". Oprócz tego, zwycięzcy konkursu otrzymają roczne świadczenie pomostowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wysokie może być dofinansowanie
 • Jakie trzeba spełnić warunki
 • Na co trzeba przeznaczyć uzyskane pieniądze

Dofinansowanie dla bezrobotnych planujących założenie własnej działalności

Dofinansowanie przysługuje bezrobotnym Polakom, którzy planują przejść na samozatrudnienie i założyć firmę. Organizatorzy opublikowali już listę 40 autorów najlepszych pomysłów. Ci, którzy się na niej nie znaleźli, mogą próbować uzyskać pieniądze z listy rezerwowej.

Realizatorem inicjatywy "Grant na start" jest Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Jednorazowe dofinansowanie na założenie własnej działalności wynosi 23 050 zł, więc chętnych było sporo. Niektórzy nawet składali odwołania, gdy nie znaleźli się na liście zakwalifikowanych do dotacji.

Oprócz dofinansowania, zakwalifikowani bezrobotni otrzymają comiesięczne świadczenie pomostowe wysokości 1600 zł. Pieniądze wpływałyby na konto zwycięzców przez 12 miesięcy, więc łącznie zarobiliby z "pomostówki" 19 200 zł.

Warunki otrzymania dofinansowania

Choć opublikowano już listę osób, które otrzymają dofinansowanie w ramach drugiej edycji programu, to nie znaczy, że okazja na otrzymanie dotacji przepadła. Docelowo zorganizowane miały być trzy edycje programu "Grant na start", więc to już ostatnia szansa dla chętnych.

Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionychJest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionychCzytaj dalej

Ilość osób, które mogą otrzymać pieniądze jest jednak ściśle ograniczona. W ramach trzech edycji limit wynosił 96 chętnych. Organizatorów ogranicza pula pieniędzy przygotowanej na program, która wynosi 2,2 mld zł.

Jak pisze mambiznes.pl, program skierowany jest do konkretnych grup. Ponadto z racji, że organizatorem jest Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, o dofinansowanie mogą ubiegać się jedynie mieszkańcy Łodzi.

Wsparcie otrzymają osoby jedynie po 30 roku życia bezrobotne lub bierne zawodowe, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą i spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • mają 50 lat lub więcej
 • przebywają na długotrwałym bezrobociu,
 • mają zaświadczenie o niepełnosprawnosci
 • są kobietami
 • mają niskie kwalifikacje.

Dofinansowanie można przeznaczyć tylko na konkretne cele

Są jednak pewne haczyki. Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie, nie może go wydać w dowolny sposób. Dotacje należy spożytkować zgodnie z harmonogramem wydatków, przedstawionym we wniosku o wsparcie.

Jak pisze portal mambiznes.pl, pieniądze mogą więc trafić na wszelkiego rodzaju wydatki związane z działaniem przedsiębiorstwa. Wśród nich jest m.in. zakupów środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, usług promocyjnych, czy zakup towarów.

Ponadto dofinansowanie pomostowe również ma być przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej. Pieniądze mają służyć pokryciu kosztów stałych związanych z prowadzeniem firmy, takich jak np. składki ZUS.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

 1. Na sylwestra nie tylko zakaz przemieszczania. Fajerwerków też zakazują
 2. Jarosław Kaczyński złożył Polakom życzenia świąteczne. Co powiedział prezes PiS?
 3. Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handlu
 4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News