dofinansowanie na remont
Pixabay/stux
Autor Paulina Musianek - 19 Października 2019

Dostaniesz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont. Jest jeden warunek

Dofinansowanie na remont domu? Taka oferta wydaje się być bardzo kusząca, jednak wciąż wielu Polaków nie wzięło się za prace konserwacyjne i nie sięgnęło po pieniądze od państwa. By wziąć udział w programie, wystarczy złożyć wniosek.

Dofinansowanie na remont niezbyt kuszące dla Polaków?

Dofinansowanie na remont instalacji grzewczej to element programu "Czyste powietrze" wspierającego wymianę trujących środowisko kotłów i termomodernizację. Jeszcze niedawno minister środowiska, Henryk Kowalczyk, chwalił się wynikiem. Zgodnie z jego słowami pozbyto się już aż 70 tys. tzw. “kopciuchów”. Natomiast w tym sezonie grzewczym, czyli przypadającym na przełom 2019 i 2020 roku zniknąć ma kolejnych 80 tys. przestarzałych pieców. Jednak po roku od startu programu, pomysł ten jest krytykowany przede wszystkim za małą efektywność. Jak podsumował na początku września Polski Alarm Smogowy, w pierwszym roku działania programu zrealizowano mniej niż 1 proc. planowanej wymiany 3 mln kopcących kotłów (a przewidziano go na lata 2018-2029).

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachKupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachCzytaj dalej

Co więcej, wnioski o dofinansowanie są ponoć skomplikowane i wymagają precyzyjnych obliczeń. Poza tym zalegają one w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a na rozpatrzenie czekają nawet po kilka miesięcy, donosi biznes.interia.pl.

Pomysł na rozwiązanie problemów dotyczących “Czystego powietrza” ma szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotr Woźny. Planuje on w niedługim czasie do programu zaangażować banki, aby wnioski można było składać za pomocą bankowości elektronicznej, co ułatwiłoby Polakom staranie się o dofinansowanie i uskuteczniłoby walkę ze smogiem.

Dodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPKDodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPKCzytaj dalej

Dofinansowanie pokryje nawet 90 proc. kosztów remontu instalacji grzewczej

Zgodnie ze słowami ministra, Polacy mogą otrzymać dofinansowanie od 30 proc. do nawet 90 proc. kosztów remontu systemu grzewczego w swoim domu. Koszty wymiany instalacji mogą wynieść nawet 53 tys. złotych. Natomiast sam poziom dofinansowania zależy od majętności wnioskującego. Biedniejsi dostaną więcej, a bogatsi mniej, ale dostać ma każdy, kto będzie wnioskował.

W przeciągu 10 lat trwania programu "Czyste powietrze" fundusz ma do rozdysponowania na dofinansowanie Polaków w remoncie aż 100 mld złotych. Przypomnijmy, że w programie udział wziąć mogą jedynie właściciele domów jednorodzinnych. Wnioski przyjmują i rozpatrują właściwe terytorialnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  6. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News