Dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd" w dalszym ciągu możliwe
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Listopada 2020

Polacy po prostu rzucili się na rządowy program. Zainteresowanie jest tak duże, że dorzucili do budżetu setki milionów

Dofinansowanie inwestycji w ramach programu „Mój Prąd” cały czas możliwe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył budżet o dodatkowe 100 mln zł. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Dofinansowanie na inwestycje

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększa tegoroczny budżet programu „Mój Prąd” o dodatkowe 100 mln zł na dofinansowania inwestycji dotyczących produkcji energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW, przekazał NFOŚiGW w komunikacie prasowym cytowanym przez PAP.

Z danych NFOŚiGW wynika, że Polacy bardzo chętnie sięgają po dodatkowe fundusze. Nic dziwnego, taka inwestycja naprawdę się opłaca.

Mimo że nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd” trwa do 18 grudnia, chętni wyczerpali już pulę o wartości 1 mld zł na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Tylko do 6 listopada do Funduszu wpłynęło 200 tys. wniosków.

– Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1.200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), »Mój Prąd« sfinansuje ponad 300 takich inwestycji – powiedział w komunikacie, na który powołuje się PAP pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w »Moim Prądzie«. Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób – dodał wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Maryla Rodowicz uważa, że internauci twierdzą, że narzeka na swoją emeryturę. Ona nadal ubolewa nad swoimi finansami, ale woli już nie wdawać się w dyskusje
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Program „Mój Prąd”

Osoby, które nie załapią się na dofinansowanie, będą mogły spróbować w przyszłym roku, ponieważ program „Mój Prąd” będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Według komunikatu, jego nowa odsłona ma dawać kolejne możliwości dla zainteresowanych dodatkowym świadczeniem.

Jak zdobyć pieniądze?

Aby uzyskać dofinansowanie, należy w pierwszym kroku kupić i zainstalować mikroinstalację fotowoltaiczną. Kiedy zakład energetyczny zainstaluje licznik dwukierunkowy, konieczne jest podpisanie dwustronnej umowy z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej. Następnym krokiem jest złożenie wniosku online.

Instalacje mikroinstalacji fotowoltaicznych wyraźnie przyczyni się do ochrony środowiska i zdecydowanie może pomóc w płaceniu mniejszych rachunków. Ponadto instalacja alternatywnych źródeł energii przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem jest zawarcie kompleksowej umowy, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News