Dodatki dla policji
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 10 Czerwca 2020

Rząd obiecuje specjalne dodatki. Nawet 2,5 tys. zł miesięcznie więcej, wystarczy odpowiednio długi staż w szeregach policji

Funkcjonariusze policji już niedługo otrzymają dodatki w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie. Ostateczna wysokość dopłaty ma być jednak uzależniona od liczby przepracowanych lat. Kto może liczyć na największe pieniądze od rządu?

Wysokie dodatki za staż pracy

W związku z przyjęciem we wtorek projektu ustawy „o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji" już od 1 sierpnia funkcjonariusze policji będą mogli liczyć na pieniądze od państwa. Dodatki będą przysługiwały mundurowym z najdłuższym stażem, którzy mimo możliwości przejścia na emeryturę w dalszym ciągu wykonują obowiązki służbowe – podaje Gazeta Wyborcza.

UOKiK sprawdził stacje paliw, mamy wyniki kontroli. Już wiadomo, gdzie paliwo jest najlepszej jakościUOKiK sprawdził stacje paliw, mamy wyniki kontroli. Już wiadomo, gdzie paliwo jest najlepszej jakościCzytaj dalej

1,5 tys. dodatku będzie przysługiwało tym, którzy w policji przepracowali 25 lat. Funkcjonariusze, których staż pracy przewyższa 28 lat i 6 miesięcy będę mogli liczyć na dopłatę w wysokości 2,5 tys. zł w skali miesiąca.

Dodatki nie tylko dla policji

Projekt ustawy przewiduje, że premie obejmą nie tylko funkcjonariuszy policji. Dodatki maja być wypłacane także straży granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Więziennej.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać „pieniądze plus” za staż pracy? Dodatki są skierowane do mundurowych, którzy „uzyskali pozytywną opinię służbową oraz przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne". Zdaniem rządu dodatkowe pieniądze sprawią, że najbardziej doświadczeni funkcjonariusze m.in. policji pozostaną na stanowiskach, co pozytywnie wpłynie na braki kadrowe w mundurówce.

Koncepcji dodatku dla policji sprzeciwiało się wcześniej Ministerstwo Finansów, który stał na stanowisko, że wysoka dopłata stawia mundurowych w uprzywilejowanej pozycji względem np. nauczycieli czy pielęgniarek. Poza tym resort podkreślał, że dodatek jest dużo wyższy niż np. świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS (2236,84 zł, ale najczęściej wypłaca się 1065 zł). Uwagi ministerstwa zostały jednak odrzucone.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Mamy 541 km wspólnej granicy, ale nam jej nie otworzą. Wybrali 16 państw, Polski wśród nich nie maMamy 541 km wspólnej granicy, ale nam jej nie otworzą. Wybrali 16 państw, Polski wśród nich nie maCzytaj dalej

Dodatki żywnościowe i ekwiwalent za urlop

Projekt ustawy modyfikuje także zapisy dotyczące wyżywienia. „Wprowadzamy możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze. Świadczenie pieniężne będzie przyznawane m.in. funkcjonariuszowi za służbę pełnioną na wolnym powietrzu od 1 listopada do 31 marca przez co najmniej 4 godziny dziennie” – wyznał rząd.

Poza tym, funkcjonariusze m.in. policji otrzymają ekwiwalent pieniężny, w wysokości połowy miesięcznego uposażenia przysługującego na danym stanowisku, za urlop wypoczynkowy oraz dodatkowy za wiek, staż oraz trudne warunki wykonywania obowiązków służbowych.

Mundurowi będą mogli ubiegać się także o zwrot kosztów poniesionych w trakcie postępowania karnego, które zakończy się uniewinnieniem lub umorzeniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Uważaj na swoje zamki, włamywacze masowo ruszyli na łowy. Twój dom także może stać się ich celemUważaj na swoje zamki, włamywacze masowo ruszyli na łowy. Twój dom także może stać się ich celemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News